Nr 195/2010 - Sylwetki

Głos uczelni     WSTĘP | TEMAT MIESIĄCA | Z SENATU | AKTUALNOŚCI | KRÓTKO | PREZENTACJE | RELACJE | W ŚRODOWISKU | PODSUMOWANIA | SPRAWY STUDENCKIE | WSPÓŁPRACA Z ZAGRANICĄ | KULTURA | Z WYDZIAŁÓW | SYLWETKI
MIESIĘCZNIK NR 195 KWIECIEŃ 2010

Zielono mi
Łączyć przyjemne z pożytecznym


„Od studenta do milionera” – Aleksandra Brodziak

Zielono mi

Jest absolwentką architektury krajobrazu. Od marca 2009 roku prowadzi działalność gospodarczą StylOut – Aleksandra Brodziak, Studio Architektury Krajobrazu. Jest laureatką pierwszej edycji konkursu „Szkoła Milionerów” realizowanego w ramach projektu „Program Transferu Innowacji do biznesu – Innowatorzy” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Udział w „Szkole Milionerów” umożliwił jej uczestnictwo w ośmiomiesięcznej preinkubacji w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości, w ramach której rozpoczęła projektowanie i sprzedaż zielonych ścian, uzupełniając dotychczas prowadzoną działalność. Prowadzone przez nią przedsiębiorstwo wykonuje projekty zagospodarowania terenów zieleni prywatnej (ogrodów, aranżacje balkonów i tarasów) i publicznej (parków, skwerów, zieleni osiedlowej), projekty szlaków turystycznych, a także inwentaryzacje dendrologiczne. Oferuje też usługę projektowania zieleni we wnętrzach, zarówno prywatnych, jak i publicznych.

Najważniejsze wykonane przez nią projekty to dokumentacja pod nazwą „Podniesienie estetyki centrum miejscowości Brzeźnica i jego lepsze zagospodarowanie” (inwestor: gmina Bardo), inwentaryzacja dendrologiczna oraz projekt nasadzeń w ramach zadania pod nazwą „Remont parku w Oleśnicy” (inwestor: Sekcja Dróg Miejskich w Oleśnicy) oraz projekty ogrodów prywatnych w Kudowie-Zdroju, Międzylesiu, Niedaszowie, Jenkowicach, Goli i inne.

„Szkoła Milionerów”

„Program Transferu innowacji do biznesu – Innowatorzy” skierowany jest do studentów, doktorantów i absolwentów, którzy tytuł magistra mają najwyżej od roku – oraz pracowników jednostek naukowo-badawczych. Aby znaleźć się w „Szkole Milionerów” wystarczy mieć ciekawy, innowacyjny pomysł i zgłosić się na Trening Przedsiębiorczości, wypełniając formularz publikowany na stronie internetowej projektu. Uczestnicy mogą spotkać się z doradcami zawodowymi, rzecznikami patentowymi i brokerami finansowymi, a także skorzystać z bezpłatnych usług księgowych i porad prawnych.

Zielone ściany

Przedsięwzięcie Aleksandry Brodziak opiera się na wprowadzeniu nowych produktów, jakimi są zielone ściany oraz zielone obrazy. Jej przedsiębiorstwo oferuje gotowy produkt wraz z towarzyszącymi usługami. W przyszłości chciałaby rozszerzyć działalność firmy również o ich produkcję. Planuje stworzyć pracownię, w której powstawać będą projekty zielonych ścian i obrazów, wraz z małą halą produkcyjną, gdzie wykonywane będą elementy ich konstrukcji. Będzie również zajmowała się montażem zielonych ścian oraz ich pielęgnacją. Obecnie jest na etapie dopracowywania elementów zielonej ściany i tworzenia autorskiego projektu konstrukcji oraz stawiania pokazowej wersji.

(mwj)


Praca magisterska dla paralotniarzy

Łączyć przyjemne z pożytecznym

Natalia Jakubas, studentka V roku architektury krajobrazu, skacze na spadochronie, interesuje się lotnictwem i wspinaczką górską. Od dwóch lat jest pilotem paralotniowym. Jej praca magisterska, którą pisze pod opieką dr. Jarosława Czarneckiego z Instytutu Inżynierii Rolniczej, przysłuży się paralotniarzom.

Tematem pracy magisterskiej jest „Koncepcja architektoniczna kompleksu sportowego dla paralotniarzy na terenie Karkonoszy”, a jej konsultantami są: dr inż arch. Jerzy Potyrała oraz pilot instruktor mgr inż. Cezary Jastrzębski ze Szkoły Paralotniowej.

Cele pracy

Profesjonalnie przygotowane kompleksy sportowe dla paralotniarzy są – jak twierdzi Natalia Jakubas – podstawą zarówno bezpieczeństwa podczas nauki, jak również w rozwijaniu dalszych umiejętności lotniczych. Dobrze przygotowane tereny stanowią dla paralotniarzy zachętę do częstszego korzystania przez nich z danych stanowisk, a co za tym idzie podnoszą walory turystyczne miejsca. Przystosowane dla potrzeb paralotniarzy startowiska i lądowiska stanowią inspiracje do powstawania kolejnych, co dodatkowo wpływa na intensywniejszy rozwój tej dziedziny sportu w Polsce.

Góra Szybowcowa

Na terenie Polski nie ma typowo przygotowanego kompleksu sportowego przeznaczonego dla paralotniarzy, jest natomiast wiele miejsc na terenach górskich, wykorzystywanych przez paralotniarzy. Na wielu tych obszarach odbywają się szkolenia, ale żadne z nich nie jest jednak profesjonalnie przygotowane. Teren objęty opracowaniem w ramach pracy magisterskiej to Góra Szybowcowa w Jeżowie Sudeckim koło Jeleniej Góry, położona 200 m nad poziomem morza. To doskonałe miejsce do prowadzenia szkoleń podstawowych z paralotniarstwa. Obszar należy do Aeroklubu Jeleniogórskiego, a na terenie góry znajduje się sześć pasów startowych. Na jednym z nich znajduje się tor do startów grawitacyjnych wykorzystywany przez szybowce. Na terenie Góry Szybowcowej odbywają się spotkania, treningi oraz pokazy modelarzy działających w Jeleniej Górze. Wschodnia część góry wykorzystywana jest jako teren do prowadzenia treningów naziemnych paralotniarzy oraz kiteciarzy, teren ten wykorzystywany jest także do ćwiczeń wojskowej bazy śmigłowcowej oraz treningu GOPR, co dwa lata odbywa się tu zlot starych szybowców. Góra Szybowcowa stanowi także element trasy wyścigów kolarskich. Od 2009 roku funkcjonujący pas do startów grawitacyjnych wykorzystywany jest przez szybowce. Obiekt cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów oraz szkół paralotniowych ze względu na ciekawą lokalizacje i stan istniejący terenu. Na Górze Szybowcowej znajdują się dwa hangary, ale jeden z nich, niestety, uległ zniszczeniu, drugi zaś jest wykorzystywany przez Aeroklub Jeleniogórski. Funkcjonuje baza noclegowa i gastronomiczna.

Projekt

Stan terenu objętego opracowaniem jest dobry. Projekt ma na celu poprawę warunków terenowych oraz zwrócenie większej uwagi na bezpieczeństwo szkolących się tam pilotów. Ponadto chodzi o pokazanie walorów tego miejsca jako doskonałego terenu przeznaczonego na kompleks paralotniowy. Projekt obejmuje: wykonanie odpowiedniej bazy przystosowanej do prowadzenia szkoleń oraz wyposażenie terenu w elementy ułatwiające ich prowadzenie, rozwiązanie problemu związanego z transportem z lądowiska na start i wprowadzenie takich rozwiązań, które będą mogły być wykorzystywane przez narciarzy oraz snowboardzistów.

(mwj)

 

Powrót