Wyszukiwarka

Nr 195/2010 - W środowisku

Głos uczelni     WSTĘP | TEMAT MIESIĄCA | Z SENATU | AKTUALNOŚCI | KRÓTKO | PREZENTACJE | RELACJE | W ŚRODOWISKU | PODSUMOWANIA | SPRAWY STUDENCKIE | WSPÓŁPRACA Z ZAGRANICĄ | KULTURA | Z WYDZIAŁÓW | SYLWETKI
MIESIĘCZNIK NR 195 KWIECIEŃ 2010

Targi Edukacyjne „Wrocławski Indeks”

Razem możemy więcej

„Wrocławski Indeks” to targi inne niż wszystkie. Publiczne i niepubliczne szkoły wyższe wspólnie zaprezentowały swoją ofertę, zachęcając do studiowania we Wrocławiu. Na zwiedzających czekało mnóstwo atrakcji – warsztaty, pokazy, konkursy i prezentacje, w tym oferty największych wrocławskich pracodawców. W przestrzeni zaprojektowanej na wzór wrocławskiego Rynku, wokół ławek, nastrojowych latarni i uliczek można było wczuć się w magiczny klimat akademickiego miasta.

Targi Edukacyjne „Wrocławski Indeks”, które odbyły się 9 i 10 marca w hali IASE we Wrocławiu, zorganizowały wrocławskie uczelnie, a właściwie ich biura promocji. To one porozumiały się i wyszły z wspólną inicjatywą, która uzyskała wsparcie w Biurze Promocji Wrocławia i jako dojrzała organizacyjnie koncepcja została przedstawiona na posiedzeniu Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola, Częstochowy i Zielonej Góry. Porozumienie w sprawie wspólnej organizacji imprezy podpisali 25 stycznia rektorzy wrocławskich szkół wyższych. Inicjatywa jest kontynuacją wcześniejszych wspólnych akcji na terenie kraju i za granicą, podejmowanych z myślą o kreowaniu wizerunku stolicy Dolnego Śląska jako atrakcyjnego miejsca nauki, pracy i zamieszkania. Nowością był udział w targach przedstawicieli największych wrocławskich inwestorów prezentujących „Perspektywy wrocławskiego rynku pracy po roku 2015”, a także fakt, że przedsięwzięcie było niekomercyjne – formuła non profit pozwoliła na bezpłatny wstęp dla odwiedzających, którym zafundowano dodatkowo zwiedzanie Hali Stulecia. Do inicjatywy przyłączyły się wszystkie uczelnie publiczne i większość niepublicznych: Akademia Medyczna, Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych, AWF, Dolnośląska Wyższa Szkoła, Dolnośląska Wyższa Szkoła Służb Publicznych „ASESOR”, Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu, Papieski Wydział Teologiczny, Politechnika Wrocławska, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Wrocławski, Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej „Horyzont”, Wyższa Szkoła Bankowa, Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie, Wyższa Szkoła Filologiczna, Wyższa Szkoła Handlowa, Wyższa Szkoła Humanistyczna, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania COPERNICUS, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, Wyższa Szkoła Zarządzania „Edukacja”, Wyższa Szkoła Zarządzania i Finansów. Gościnnie prezentowała się, jako jedyna spoza Wrocławia, Politechnika Opolska. Targi patronatem objęła minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka oraz prezydent Rafał Dutkiewicz, który był także hojnym sponsorem imprezy.

Dopisali zaproszeni goście

W uroczystym otwarciu targów wziął udział prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, jako patron imprezy, oraz rektorzy i prorektorzy wrocławskich uczelni. Uniwersytet Przyrodniczy reprezentowali rektor prof. Roman Kołacz oraz prorektorzy prof. Józefa Chrzanowska, prof. Alina Wieliczko i prof. Andrzej Drabiński. Od rana tłum uczniów, niekiedy razem z towarzyszącymi im nauczycielami, szturmował gmach IASE. Stoisko Uniwersytetu Przyrodniczego, usytuowane tuż przy wejściu, odwiedzane było jako pierwsze. Lokalizacja ta miała jeszcze inne walory – dwukrotnie większą powierzchnię plansz reklamowych, obszerne zaplecze, które trzeba było jednak zasłonić od strony schodów, co dało przywilej, jako jedynej uczelni publicznej na targach, umieszczenia reklamowych rollapów. Zatrzymując się przy stanowisku Uniwersytetu Przyrodniczego odwiedzający targi mogli zadać pytanie doktorantom i studentom i dowiedzieć się nie tylko tego, jakie są zasady rekrutacji, jak przelicza się punkty z matury i jakie przedmioty znalazły się na liście przedmiotów rekrutacyjnych, ale także jak rzeczywiście wyglądają studia, z jakimi uczelniami zagranicznymi współpracuje Uniwersytet Przyrodniczy i do jakich zawodów przygotowują poszczególne kierunki studiów.

Ale się działo!

Uczelnie, żeby zachęcić do siebie jak największą liczbę kandydatów, przygotowały też okolicznościowe pokazy, wykłady i filmy. Na stworzonej na środku głównej sali wystawienniczej agorze zaprezentowane zostały nowe kierunki studiów: bioinformatyka na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt oraz zarządzanie i inżynieria produkcji na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym.

W ramach 10-minutowych prezentacji, w rozmaity sposób wykorzystywanych przez uczelnie, prof. Cezary Kabała z Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego odpowiadał na całkiem aktualne pytanie: „Kiedy zużyjemy ostatnią baryłkę ropy?”. Wśród siedmiu zagrożeń życia na ziemi jedno dotyczy wyczerpywania się surowców energetycznych i przemysłowych. Czy rzeczywiście grozi nam wyczerpanie zasobów naturalnych i kiedy to nastąpi? Krótkie wystąpienie połączone z prezentacją dało nieco filozoficzną odpowiedź na to pytanie – rozwój wiedzy chroni zasoby naturalne, pozwala bowiem na substytucję surowców energetycznych. Dlatego też ciągle rośnie baza zasobów naturalnych, a postęp wiedzy wyprzedza ich wyczerpywanie się, przez co są w praktyce stają się one nieskończone.

Perspektywy rynku pracy

Na targi zaproszono również kilkunastu największych wrocławskich pracodawców. Przedstawiciele firm: IBM, Siemens, Hewlett Packard czy DeLaval opowiadali przyszłym studentom o tym, jak zamierzają się rozwijać, ile chcą zainwestować we Wrocławiu i jakich pracowników będą potrzebowali za pięć i więcej lat.

Imprezy towarzyszące

Czas studiów to nie tylko godziny spędzone na wykładach i ćwiczeniach oraz długie kolejki do punktów ksero przed sesją. Studia to także czas spotkań z przyjaciółmi – o tym pamiętali organizatorzy targów. W hali stanęła mapa „study&fun”. Z niej przyszli studenci mogli wyczytać, jak trafić na poszczególne uczelnie, do akademików, gdzie znaleźć studenckie jedzenie i kultowe miejsca spotkań. Na mapie zostały zaznaczone kina, teatry, kluby i kawiarnie. Na młodzież odwiedzają targi czekały również dwie specjalnie przygotowane strefy rozrywki: pokój muzyczny „chillout room” i pokój z automatami do gier „games room” oraz strefa „kina ekstremalnego”, w której uczestnicy targów, ze specjalnie przygotowanego materiału filmowego, mogli dowiedzieć się, gdzie we Wrocławiu i okolicach można uprawiać sporty ekstremalne. Warto również dodać, że przestrzeń wystawiennicza zaaranżowana została na wzór wrocławskiego Rynku. Ławki, sztuczna trawa i kontury kamienic pozwalały odtworzyć w hali klimat akademickiego miasta.

U przyrodników

Uniwersytet Przyrodniczy rozwija się i zmienia najbardziej dynamicznie – oceniła jedna z nauczycielek, która przyjechała z grupą uczniów. Nauczyciele dostawali kalendarze i plakaty do wywieszenia w szkołach. Brali chętnie.

Materiały promocyjne – informatory, ulotki, foldery, tegoroczne numery GŁOSU UCZELNI, małe kalendarze – wszystko to „szło jak woda”. Już po dwóch godzinach pierwszego dnia zabrakło ulotek przygotowanych na całą imprezę według szacunkowych danych z ubiegłorocznego Taredu. Dzięki uprzejmości państwa Zalińskich z drukani Elma można było zrealizować błyskawiczny dodruk 2 tysięcy ulotek. Najważniejsze jednak były bezpośrednie rozmowy. Doktoranci spisali się na medal.

(mwj)

 

Powrót