Studia – życie – kariera: zagraniczni studenci o UPWr

Trwa rekrutacja na studia na UPWr – co o studiowaniu na Przyrodniczym, życiu we Wrocławiu i nauce polskiego myślą nasi studenci i absolwenci z zagranicy, można zobaczyć w filmach, których bohaterami zostali Safoura, Michael i Danyil.
22 lipca 2020 roku

– Przyjechałam z Francji do Polski 6 lat temu – tak rozpoczyna opowieść o sobie Safoura Reza, tegoroczna absolwentka weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. – To musiała być weterynaria, bo odkąd byłam dzieckiem marzyłam, żeby zostać lekarzem weterynarii. Może to zabrzmi dziwnie, ale mam obsesję na punkcie pingwinów. To moje ulubione zwierzęta, ale lubię też koty. Jestem kocią matką – opowiada ze śmiechem.


Film, którego bohaterką jest Safoura to część tryptyku poświęconego studentom i absolwentom, którzy przyjechali do Polski, by studiować na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Opowiadają w nich o wyborze studiów i miasta do życia, nauce polskiego i poznawaniu nowej rzeczywistości, planach na przyszłość i łączeniu nauki z pasją.

Michael Somtochukwu Anosike przyjechał do Polski w ramach stypendium im. Łukasiewicza. – Pierwsze słowa, których nauczyłem się po polsku to: „dziękuję” i „dzień dobry”. Pamiętam, że wracałem do akademika i mówiłem pani na portierni „dziękuję” zamiast „dzień dobry”. Pani była bardzo zdziwiona. Myślę, że nie ma innego wyjścia, żeby nauczyć się języka, niż kontakt z ludźmi. Imprezy też pomagają, to tam zaczynałem biegle mówić po polsku – śmieje się absolwent ochrony środowiska. – Warto studiować na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Wykładowcy przekazują najbardziej aktualną wiedzę o świecie z zakresu ochrony środowiska, zmian klimatu itd. Zdobyłem tu gruntowną wiedzę.


Filmy – na YouTube można zobaczyć również ich dłuższe wersje – uzupełniają webinary dla wszystkich szukających swojego kierunku i zastanawiających się, jakie studia we Wrocławiu wybrać. Biuro Rekrutacji UPWr odpowiada w ich trakcie na wszystkie pytania: co jest brane pod uwagę w rekrutacji, jak i kiedy złożyć dokumenty, kiedy będą wyniki, jak uzyskać wizę na studia w Polsce i czy zagraniczne dokumenty są w Polsce uznawane, jaka znajomość języka polskiego wystarczy do studiowania po polsku, a jakie kierunki oferujemy po angielsku, ile kosztuje miejsce w akademiku i na jakie stypendia mogą liczyć obcokrajowcy.

Najbliższy webinar odbędzie się 4 sierpnia i poświęcony będzie pytaniom polskich kandydatów na studia. Webinar 5 sierpnia prowadzony będzie w języku ukraińskim i rosyjskim, 6 sierpnia – po angielsku. Wszystkie webinary są bezpłatne, ale trzeba się na nie zarejestrować.


– Kiedy musiałem zdecydować, na jakim uniwersytecie studiować, zrozumiałem, że na Ukrainie nie ma takiego kierunku jak bioinformatyka. Szukałem więc uniwersytetu specjalistycznego – mówi student pierwszego roku Danyil Kachurovskyi. – Jestem z Charkowa, czyli studenckiego miasta tak jak Wrocław. Ale studiowanie tutaj zapewnia mi dyplom i na europejskim poziomie, czuję się tu komfortowo w porównaniu z innymi krajami. W Charkowie mieszka ok. 2 milionów osób, we Wrocławiu 700 tys., ale to tutaj czuje się, że miasto tętni życiem.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu realizuje filmy i webinaria w ramach projektu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej
„WUELS – Natural algorithm for success”
nawa_logo_pl