Jan Paweł II i wrocławscy uczeni

We wrześniu 2003 roku rektorzy uczelni Wrocławia i Opola podjęli decyzję o przyznaniu Janowi Pawłowi II Złotego Lauru Akademickiego. Przypominamy o tym w setną rocznicę urodzin papieża-Polaka.
19 maja 2020 roku

Złoty Laur Akademicki we wrześniu 2003 roku rektorzy wrocławskich i opolskich uczelni przyznali po raz pierwszy. Decyzję o wyróżnieniu nim Jana Pawła II – w 50. rocznicę habilitacji papieża oraz w 25-lecie jego pontyfikatu uroczyście ogłoszono 15 listopada w katedrze wrocławskiej, podczas mszy towarzyszącej obchodom Święta Nauki Wrocławskiej. W uzasadnieniu nadania Lauru papieżowi członkowie Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola podkreślili wdzięczność całego środowiska akademickiego za „użyczenie swego autorytetu dla poszukiwań i poszanowania prawdy” oraz za „papieskie nauczanie, będące inspiracją dla formowania postaw młodzieży akademickiej”.

szulc_z_papiezem
Spotkanie z Janem Pawłem II wspomina też prof. Tadeusz Szulc, który w Watykanie był jako członek Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Publicznych
fot. archiwum prywatne

Uroczysta audiencja w Watykanie, podczas której Jan Paweł II otrzymał wyróżnienie – statuetkę wykonaną przez artystów z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu pod kierunkiem jej rektora prof. Zbigniewa Horbowego, miała miejsce 8 stycznia 2004 roku. Delegacji przewodniczył ówczesny rektor Politechniki Wrocławskiej i przewodniczący KRUWiO prof. Tadeusz Luty, ale wśród uczestników spotkania z papieżem był też rektor Uniwersytetu Przyrodniczego – nieżyjący już prof. Michał Mazurkiewicz.

Od Jana Pawła II goście z Polski usłyszeli wtedy nie tylko słowa podziękowania za otrzymany dar. Papież powiedział też: – Życzę, aby wielkie możliwości intelektualne i duchowe polskiego świata nauki spotykały się z takim materialnym wsparciem, aby mogły być wykorzystane i objawione światu, dla powszechnego dobra.