DFN laureatem konkursu Popularyzator Nauki 2019

Dolnośląski Festiwal Nauki laureatem 15. edycji konkursu Popularyzator Nauki 2019. To najstarsze i najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane w Polsce za przybliżanie społeczeństwu nauki i pracy naukowców.
  28 kwietnia 2020 roku

Tytuł Popularyzatora Nauki jest najstarszym i najbardziej prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym w Polsce za upowszechnianie osiągnięć naukowych. Nagradzani są w nim uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz działacze społeczni, których pasją jest dzielenie się wiedzą i przybliżanie tajemnic współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim. Konkurs organizowany jest przez serwis PAP Nauka w Polsce przy współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

dfn-3
Nagrodę odbierał rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Adam Jezierski
fot. materiały prywatne

Kapituła Konkursu w składzie: prof. Michał Kleiber (przewodniczący) – jeden z inicjatorów konkursu, wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuki, wieloletni prezes PAN, Sebastian Skuza – wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki; Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, red. Krzysztof Michalski – dziennikarz naukowy Polskiego Radia, dr hab. Robert Mysłajek – przyrodnik, popularyzator nauki, laureat konkursu w 2016 r. miała przed sobą trudne zadanie wyłonienia laureata. Spośród ponad stu wyróżnionych kandydatów wybrano właśnie Dolnośląski Festiwal Nauki – organizatorów i realizatorów tego wyjątkowego dla województwa dolnośląskiego przedsięwzięcia.

dfn
– to nagroda dla wszystkich, którzy angażowali się w ten festiwal – mówi prof. Ryszard Polechoński, koordynator DFN
fot. Tomasz Lewandowski

– To nagroda nie tylko dla samych organizatorów festiwalu, ale też dla wszystkich, którzy od lat są zaangażowani w jego istnienie i rozwój. DFN jest największym tego rodzaju przedsięwzięciem w kraju. To jedyny festiwal, który odbywa się w całym regionie, a więc dosłownie niesie ów przysłowiowy kaganek oświaty między ludzi. Jego ranga, popularność i formuła to efekt pracy wszystkich kolejnych koordynatorów, kierujących nim od momentu powstania w 1998 roku – mówi prof. Ryszard Polechoński, odpowiadający obecnie za Dolnośląski Festiwal Nauki.

Cały zespół zaangażowany w realizację DFN nie kryje, że to również nagroda dla gości festiwalu, którzy co roku tłumnie biorą udział w realizowanych przedsięwzięciach i bez których dialog popularyzacji nauki nie mógłby zaistnieć. Kolejny, XXIII DFN planowany jest we wrześniu.


opr. kbk