Naukowcy z UPWr w programie im. Bekkera

Dr Agnieszka Nemś i prof. Witold Rohm zakwalifikowali się do najnowszej edycji programu im. Bekkera. Łącznie dostaną wsparcie w kwocie blisko 300 tys. zł. Dr Nemś wyjedzie do Hiszpanii, a prof. Rohm do Kanady.
  6 lutego 2020 roku

Blisko 300 tysięcy złotych dostaną naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w najnowszej edycji programu im. Bekkera. Dzięki tym pieniądzom dr Agnieszka Nemś wyjedzie do Hiszpanii, a prof. Witold Rohm do Kanady. 

Opracowanie zasad analizy sensorycznej i oceny konsumenckiej produktów przekąskowych – dr Agnieszka Nemś z Katedry Technologii Rolnej i Przechowalnictwa od marca będzie zdobywać umiejętności z tego zakresu w Miguel Hernández University of Elche w Hiszpanii.

bekker-2
Dr Agnieszka Nemś w Hiszpanii będzie zdobywać wiedzę i umiejętności z zakresu analizy sensorycznej żywności
fot. Tomasz Lewandowski

– Mój pobyt będzie się opierał na nauce analizy sensorycznej żywności na przykładzie przekąsek ziemniaczanych takich jak chrupki i czipsy. Generalnie jednak zamysł całego projektu jest taki, żeby poszerzyć wiedzę w zakresie analizy sensorycznej żywności i wrócić z tą wiedzą na Uniwersytet Przyrodniczy – mówi dr Agnieszka Nemś, która przyznaje, że w planach jest też stworzenie na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności zespołu zajmującego się analizą sensoryczną produktów spożywczych.

Analiza sensoryczna jest analizą żywności za pomocą zmysłów, w której narzędziem pomiarowym są zmysły: smak, węch, wzrok, dotyk. Analiza sensoryczna żywności dokonywana jest przez zespół przeszkolonych specjalistów – wtedy jest powtarzalna, dokładna i bardzo precyzyjna. W przypadku przekąsek ziemniaczanych, bo to jest aktualnie obszar badań dr Nemś, analizuje się te parametry, na które uwagę zwracają konsumenci: wygląd, barwę, chrupkość, smak, zapach i szeroko pojętą teksturę.

– Wyjeżdżam 1 marca na cztery miesiące do najlepszego w tej chwili specjalisty w Europie z zakresu analizy sensorycznej żywności. Dołączam do zespołu profesora Angela Carbonella-Barrachiny. Jest tam wiele młodych osób i mam nadzieję, że uda nam się wspólnie coś ciekawego opracować, nawiązać kontakty, które zaprocentują w przyszłości. Jadę więc po wiedzę i naukę, ale też z planami, że zdobyte umiejętności zaszczepię na polski grunt, bo w Polsce analiza sensoryczna żywności, która jest bardzo ciekawą dziedziną, wciąż jest na etapie raczkowania – mówi dr Agnieszka Nemś, która partnera naukowego znalazła sama. – Miałam obawy, czy się uda, bo kierunek wyjazdów z tego programu to przede wszystkim Kanada i Stany Zjednoczone, ale udało się, z czego się bardzo cieszę.

Do Kanady za to wyjedzie na rok prof. Witold Rohm z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki. W grupie naukowców z University of Victoria będzie zajmował się wykorzystaniem reflektometrii GNSS jako nowego źródła monitorowania pokryw lodowych.

bekker-1
Prof. Witold Rohm do Kanady wyjeżdża na rok – będzie pracował w zespole badającym przyczyny topnienia lodowców
fot. Tomasz Lewandowski

– Nie zajmuję się lodowcami i ich topnieniem, ale będę pracował w zespole, który zajmuje się analizą rozmarzania pokrywy lodowej na północy Kanady. I oczywiście proces ten z jednej strony wynika z naturalnej zmienności pór roku, długookresowych zmian naturalnych, ale też ze zmian klimatycznych i właśnie pod tym kątem prowadzone są tam badania – tłumaczy prof. Rohm, który też szukał partnera naukowego w konkretnym celu: poszerzenia spektrum własnych umiejętności badawczych.

Naukowiec z UPWr wykorzysta w swoich analizach aktywną teledetekcję – sygnał z satelitów GNSS jest odbijany od powierzchni wody i odbierany na pokładzie satelitów nisokorbitujących. Laboratorium Teledetekcji Lodu University of Victoria wykorzystuje różne techniki teledetekcyjne, ale do tej pory nie stosowano tam tej opartej o sygnały z satelitów GNSS.

– Po prostu specjalistów w tym zakresie jest mało, więc można powiedzieć, że ja im zawiozę swoje umiejętności i wiedzę, ale też zobaczę, jak można je wykorzystać w zupełnie nowym obszarze, co poszerzy spektrum badawcze nie tylko moje, ale też w perspektywie naszego zespołu – przyznaje prof. Witold Rohm, który do Kanady wyjedzie w lipcu.

Program stypendialny im. Bekkera umożliwia staże podoktorskie, prowadzenie badań naukowych lub pozyskanie materiałów do pracy naukowej w renomowanych ośrodkach zagranicznych na zasadach stypendialnych –  zapewnia finansowanie stypendium obejmującego koszty utrzymania związane z pobytem w zagranicznym ośrodku goszczącym oraz dodatek mobilnościowy. Mieczysław Bekker, od którego nazwiska pochodzi nazwa programu, to polski inżynier i naukowiec, twórca nowej specjalizacji naukowej – terramechaniki, konstruktor Lunar Roving Vehicle,  rewolucyjnego łazika dla lotów księżycowych programu Apollo,  doktor honoris causa Uniwersytetu Technicznego w Monachium, Uniwersytetu Carleton i Uniwersytetu w Bolonii.
kbk