Zebraliśmy prawie 107 tysięcy złotych!

106 tysięcy 96 złotych i 30 groszy – tyle zebraliśmy z aukcji na Koncercie Noworocznym i z puszek na datki wystawionych na uczelni. Konto wrocławskiego hospicjum dla dzieci zasilił też dochód ze sprzedaży płyt gwiazdy koncertu – Natalii Kukulskiej.
13 stycznia 2020 roku

Koncert Noworoczny Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odbył się już po raz jedenasty, po raz kolejny też dochód z aukcji trafi na konto Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Fundacji przekazana została też kwota – 1018 zł – którą Samorząd Studentów UPWr zebrał podczas zbiórki na Facebooku. A gwiazda tegorocznego koncertu – Natalia Kukulska – dochód ze sprzedaży swojej ostatniej płyty również przekazała na rzecz hospicjum.


Rektor prof. Tadeusz Trziszka witając gości, podkreślił, że każdy z koncertów wnosi coś dobrego i służy dobru. Ma też niebagatelny walor finansowy – w ciągu dziesięciu lat zebrano 620 tysięcy złotych. Razem z tegorocznym koncertem to już ponad 700 tysięcy.

– Ta kwota pokazuje konkretny wymiar tego, jest państwa dziełem. Mówimy, że hospicjum to też życie, a to hasło stało się przesłaniem naszych corocznych spotkań, wierzę więc, że państwa portfele i serca będą dzisiaj otwarte – powiedział profesor Tadeusz Trziszka, szczególnie dziękując Beacie Hernik, prezes fundacji za jej zaangażowanie, bez którego podopiecznym hospicjum i ich rodzinom na pewno byłoby trudniej.

koncert_2020-1
Gabrysia i Hania Pióro razem z innymi dziewczynkami przygotowały piosenki Natalii Kukulskiej z płyt nagranych, gdy była dzieckiem
fot. Safoura Reza


– Takie słowa rzadko się zdarzają i bardzo uskrzydlają. Przyznam, że nigdy nie myślałam, że robię coś wyjątkowego – Beata Hernik nie kryła wzruszenia.

Prezes fundacji powiedziała też, że po raz drugi pieniądze z aukcji przeprowadzonej podczas Koncertu Noworocznego trafią na budowę domu opieki wyręczeniowej.

koncert_2020-5
Dar Konrada Imieli został wylicytowany za 12 tysięcy złotych
fot. Konrad Karolczyk


– Państwo nie realizuje systemowo takich form wsparcia rodzin, a matki, które najczęściej rzucają pracę, by zająć się dzieckiem nieuleczalnie chorym, potrzebują nie tylko wsparcia w postaci sprzętu specjalistycznego czy rehabilitantów. Potrzebują też chwili wytchnienia od codziennych, niełatwych obowiązków – tłumaczyła gościom koncertu prezes Hernik i zdradziła, że do tej pory na budowę domu opieki wyręczeniowej zebrano już 1 milion 300 tysięcy złotych, udało się kupić od miasta z 80-procentową bonifikatą działkę, jest gotowy projekt, a stosowne dokumenty są już w wydziale architektury UM i czekają na akceptację. Dom powstanie przy ul. Sołtysowickiej, a Beata Hernik dodała, że ma nadzieję, że za rok, podczas kolejnego Koncertu Noworocznego, będzie mogła pokazać już, co udało się wybudować.

koncert_2020-3
Janusz Rybak, prezes Dolnośląskiego Klubu Kapitału, wylicytował rzeźbę „Helena” Stanisława Wysockiego – za 12 tysięcy złotych
fot. Konrad Karolczyk


Aukcję charytatywną, na którą dary przekazali m.in. prezydent Polski Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, metropolita wrocławski abp Józef Kupny, biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego Waldemar Pytel, rzeźbiarz Stanisław Wysocki, kanclerz dolnośląskiej loży BCC i przewodniczący Rady Uczelni Marek Woron, kolekcjonerzy Grażyna i Jacek Łozowski poprowadził jak zwykle niezawodny Marek Obszarny, dziennikarz i prezenter Radia Wrocław. Dzięki hojności licytujących i umiejętnościom Marka Obszarnego udało się zebrać z aukcji 100 tysięcy złotych. Za 13 tysięcy złotych kupiono akwarelę Andrzeja Gosika ofiarowaną przez prezydenta Dudę, za 7 tysięcy monetę z kolekcji „Carskie jaja Faberge” przekazaną przez rektora Tadeusza Trziszkę, za 12 tysięcy rzeźbę „Helena” Stanisława Wysockiego i portret Eberharda Mocka wraz z biletami na spektakl „Mock. Czarna Burleska” – fotografię Łukasza Gawrońskiego, dar Konrada Imieli, dyrektora Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu.

koncert_2020-4
Natalia Kukulska pokazała nową muzyczną twarz i podbiła zarówno młodszą, jak i starszą część publiczności
fot. Konrad Karolczyk


Natalia Kukulska, gwiazda tegorocznego koncertu, która od lat wspiera Dziecięce Wioski i była ambasadorką UNESCO, witając gości, podkreśliła, że czynienie dobra jest dla niej czymś naturalnym, ale szczególnie cieszy ją, kiedy udaje się dobro połączyć z przeżyciami artystycznymi. A tych na koncercie nie zabrakło. Było nowocześnie, tanecznie i nostalgicznie, słuchacze usłyszeli piosenki z płyty „Halo, tu Ziemia”, ale też i tak znane przeboje jak „Sexi-Flexi” czy „Im więcej ciebie, tym mniej”. Nie zabrakło również Chóru Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pod dyrekcją prof. Alana Urbanka. Nasi studenci – co jest już tradycją koncertów – wykonali z artystką kilka jej utworów, ale kto wie, czy największą niespodzianką nie był minirecital z piosenkami Natalki Kukulskiej na czele ze słynnymi „Puszek Okruszek” i „Co powie tata”, wykonanymi przez Maję Bigos, Basię Karel, Gabrysię i Hanię Pióro oraz Lenę Sigurską. Dziewczynki przygotowała do występu Magdalena Urbanek, a przy fortepianie akompaniował im Stanisław Śliwiński. 

koncert_2020-2
Jak co roku podczas koncertu wystąpił Chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
fot. Konrad Karolczyk

Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci serdecznie zaprasza też na  10. Jubileuszowy Koncert Charytatywny, który odbędzie się w Narodowym Forum Muzyki 9 lutego o godz. 18:00. Jego pomysłodawcą jest Kabaret NeoNówka, a wystąpią na nim również Mela Koteluk i Robert Janowski. Będzie też aukcja, a cały dochód będzie przeznaczony – tak jak w przypadku Koncertu Noworocznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – na budowę Domu Opieki Wyręczającej dla dzieci terminalnie i przewlekle chorych.

W organizację koncertu na UPWr zaangażowani byli studenci i pracownicy Instytutu Architektury Krajobrazu i wolontariusze samorządu studenckiego, wsparli ją też sponsorzy i darczyńcy.

sponsorzy_koncert_2020


kbk
fot. Safoura Reza, Konrad Karolczyk, Tomasz Lewandowski