Studenci UPWr z medalem za oczyszczanie powietrza

Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wrócili z USA z brązowym medalem iGEM za filtry mikrobiologiczne z drożdży oczyszczające powietrze z metali ciężkich.
27 listopada 2019 roku

Według Europejskiej Agencji Środowiska (EFA) Polska jest jednym z największych emitentów metali ciężkich, a nadmiar ołowiu, kadmu czy rtęci w powietrzu ma fatalne skutki dla zdrowia. Studenci UPWr wymyślili filtry biologiczne oparte na modyfikowanych drożdżach Yarrowia lipolytica, które pochłaniają metale ciężkie i sygnalizują ich zbyt duże stężenie zmianą koloru na czerwony i wydzielaniem brzoskwiniowego zapachu.

igem-16
Zespół UPWr, który zdobył w Bostonie brązowy medal
fot. Tomasz Lewandowski


Choć były już podejmowane próby oczyszczania wody czy gleby za pomocą drożdży, to na światowym rynku nie ma jeszcze filtrów wykorzystujących mikroorganizmy do oczyszczania powietrza. Badania nad filtrem mogą być przełomem w monitorowaniu i walce z wysokimi stężeniami metali ciężkich w powietrzu. Studenci pracujący pod opieką prof. Zbigniewa Lazara stworzyli już prototypowy czujnik metali ciężkich, nadający się do wykorzystania w mieszkaniach. Teraz projekt wchodzi w fazę tworzenia filtru, który wyłapie z powietrza i zneutralizuje szkodliwe substancje. Mógłby być instalowany na przykład w kratkach wentylacyjnych – przepływ powietrza zapewniałby jego oczyszczanie.

igem-4
Prototyp drożdżowego filtra powietrza
fot. Tomasz Lewandowski


Znaczenie mikrobiologicznych filtrów dla poprawy jakości życia mieszkańców uprzemysłowionych części świata i walki z zanieczyszczeniami potwierdził brązowy medal, który studenci UPWr przywieźli z Bostonu. Na wyjazd wywalczyli sobie finansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – grant z programu „Najlepsi z najlepszych!”, promującego zagraniczne wyjazdy studentów. 

International Genetically Engineered Machine (iGEM) to międzynarodowy konkurs z dziedziny biologii syntetycznej, odbywającym się co roku w Bostonie. Organizowany przez Massachusetts Institute of Technology (MIT), jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń dla studentów nauk biologicznych i inżynierskich. Ideą konkursu jest zaprezentowanie nowatorskich projektów przygotowanych przez studentów z całego świata, w których wykorzystywane są narzędzia, jakimi dysponuje nowoczesna biologia syntetyczna (to dyscyplina łącząca biologię molekularną i inżynierię, tworząca sztuczne systemy biologiczne wzorowane na naturalnych).

igem-17
Wyjazd do Bostonu na konkurs iGEM sfinansował grant z MNiSW
fot. archiwum prywatne


Co roku uczestniczy w nim ok. 300 drużyn. 12-osobowy zespół Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu był w tym roku jedyną drużyną z Polski i pierwszą w historii z Wrocławia. W jej skład weszło 9 studentów z trzech kół naukowych: SKN Bioinformatyków, SKN Biotechnologów i SKN OrgChem – oraz trzech opiekunów naukowych. Oto oni:

lazar
Prof. Zbigniew Lazar – opiekun naukowy projektu
Lider Wiodącego Zespołu Badawczego Biotechnologia dla życia i przemysłu (BioTech@Life)
Katedra Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności

liman
Kamila Liman – liderka zespołu i koordynatorka starań o dofinansowanie wyjazdu na konkurs, studentka biotechnologii, członkini SKN OrgChem

bukowiec
Klaudia Bukowiec – studentka biotechnologii, SKN Biotechnologów

jozefiak
Patryk Józefiak – student biotechnologii, przewodniczący SKN Biotechnologów

kawalec
Sylwia Kawalec – studentka biotechnologii, SKN Biotechnologów

igem_jagoda_1
Jagoda Pierścińska (trzecia z lewej) – studentka bioinformatyki, SKN Bioinformatyków

rot
Agata Rot – studentka biotechnologii, SKN Biotechnologów

slomian
Dawid Słomian – student bioinformatyki, SKN Bioinformatyków

sokalska
Patrycja Sokalska – studentka biotechnologii, SKN Biotechnologów

surmacz
Patryk Surmacz – student biotechnologii, SKN Biotechnologów

hapeta
Piotr Hapeta – doktorant prof. Zbigniewa Lazara, opiekun naukowy projektu

witkowski
Tadeusz Witkowski – doktorant prof. Zbigniewa Lazara, opiekun naukowy projektu