2 mln zł na międzynarodowe partnerstwo dla UPWr

UPWr w dyscyplinie weterynaria zdobył grant w wysokości 2 milionów złotych z programu NAWA – partnerstwo międzynarodowe. Koordynatorem projektu jest prof. Wojciech Niżański, który nie kryje, że to ogromny sukces.
30 września 2019 roku

Otrzymane w ramach programu NAWA na budowę międzynarodowego partnerstwa 2 miliony złotych „InnoWET” – Wiodący Zespół Badawczy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – przeznaczy na współpracę z siedmioma uczelniami. To: Ghent University w Belgii, University of Milan i University of Padova we Włoszech, Iowa State Univeristy ze Stanów Zjednoczonych, University of Bath w Wielkiej Brytanii, francuska L'École Nationale Vétérinaire d'Alfort i University of Veterinary Medicine in Vienna w Austrii.Celem projektu jest stworzenie międzynarodowej sieci, której głównym filarem będzie Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

evssar-1
– Jedną z platform naszej współpracy jest EVSSAR, Europejskie Towarzystwo Weterynaryjnego Rozrodu Małych Zwierząt – mówi prof. Niżański
fot. Tomasz Lewandowski

– Konsolidacja będzie się opierać na trzech filarach: wymianie naukowej, wspólnych badaniach i organizacji szkoleń. Ze wszystkimi uczelniami zaproszonymi do tego projektu mamy już współpracę, znamy się z konkretnymi naukowcami, nasi specjaliści jeździli do tych placówek na staże, ale usystematyzowanie tych działań w ramach jednego projektu zabezpieczonego finansowo to jest ogromny sukces i jeszcze większa satysfakcja – przyznaje prof. Wojciech Niżański, kierownik Kliniki Rozrodu na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i przewodniczący Rady Dyscypliny Weterynaria. I dodaje, że partnerzy zaproszeni do projektu przez UPWr to absolutna światowa czołówka w obszarze medycyny weterynaryjnej.

Belgijski Ghent University w Rankingu Szanghajskim plasuje się w pierwszej setce najlepszych uniwersytetów na świecie, a jego wydział Medycyny Weterynaryjnej drugi rok z rzędu jest w nim na pierwszym miejscu na świecie w tej dyscyplinie. UniMi, czyli Uniwersytet w Mediolanie jest jedynym włoskim uniwersytetem wśród 23 prestiżowych członków Ligi Europejskich Uniwersytetów Badawczych (LERU). Iowa State University of Science and Technology (ISU) znajduje się w czołówce rankingu US News & World Report. Wśród wykładowców ISU są laureaci Nagrody Nobla i Pulitzera, stypendyści Fulbrighta, zdobywcy Nagrody Prezydenckiej oraz 10 członków krajowych akademii. College of Veterinary Medicine (CVM) w ISU został niedawno oceniony na 9. miejscu wśród amerykańskich szkół weterynaryjnych i 24. na świecie w 2019 roku (Quacquarelli Symonds). University of Bath to jedna z najlepszych uczelni w Wielkiej Brytanii, w badaniach skupiająca się na zwierzętach, roślinach i mikroorganizmach w szerokim zakresie – od biologii komórkowej i rozwojowej, biologii strukturalnej i molekularnej po biologię ewolucyjną i różnorodność biologiczną. Badania prowadzone na Bath University warte są łącznie 120 mln funtów i aż 87 procent z nich określa się jako „world leading”.

evsar-1
Jednym z kluczowych elementów realizowanego programu będzie wymiana naukowa
fot. Tomasz Lewandowski

Kolejny partner w tym projekcie to L’Ecole National Veterainaire d’Alfort (ENVA) – druga najstarsza uczelnia weterynaryjna na świecie, założona w 1766 przez Claude’a Bourgelat. W Rankingu Szanghajskim w 2017 roku ENVA znalazła się na 49. miejscu w obszarze „Nauki weterynaryjne”. Równie „wiekowy” jest wiedeński University of Veterinary Medicinen – jedyna instytucja akademicka i badawcza w Austrii, która skupia się na naukach weterynaryjnych, a jednocześnie najstarsza tego typu placówka w świecie niemieckojęzycznym, założona w 1765 r. przez cesarzową Marię Teresę. W 2018 roku Vetmeduni w Rankingu Szanghajskim znalazł się na 9. miejscu obszarze nauk weterynaryjnych. Ostatnim partnerem zaproszonym do projektu jest Uniwersytet w Padwie – założony w 1222 roku jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych w Europie. W 2019 roku uczelnia zajęło 16. miejsce w University Impact Rankings 2019, należy też do 150 najlepszych uniwersytetów globalnych we wszystkich pięciu makroreferencyjnych obszarach odniesienia (QS World University Rankings).

– Współpraca w ramach projektu NAWA będzie dotyczyła zarówno biologii rozrodu, bezpieczeństwa żywności pochodzenia zwierzęcego, badań nad farmakokinetyką leków, chorobami metabolicznymi i kardiologicznymi oraz onkologią weterynaryjną – mówi prof. Wojciech Niżański, który obecnie razem z naukowcami z uczelni uczestniczących w projekcie NAWA pracuje nad stworzeniem Europejskiej Platformy Badań nad Zastosowaniem Technik Wspomaganego Rozrodu w Badaniach Biomedycznych i Ratowaniu Ginących Gatunków Zwierząt – w ramach której jednoczyłyby się wysiłki naukowców z różnych krajów, pracujących nad wdrożeniem zaawansowanych biotechnik rozrodu do ochrony bioróżnorodności dziko żyjących zwierząt zagrożonych wyginięciem.
kbk