Najlepsze piwa nagrodzone

83 zgłoszone piwa, w tym 37 z browarów. Bardzo wysoki poziom i wyrównana konkurencja. Sędziowie Akademii Dobrego Piwa organizowanej przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wybrali te najlepsze.
28 maja 2019 roku

Akademia Dobrego Piwa to konkurs, który nierozerwalnie związany jest z podyplomowymi studiami z technologii piwowarstwa – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu był pierwszą uczelnią w Polsce, która uruchomiła kierunek adresowany do absolwentów szkół wyższych, szczególnie kierunków związanych z technologią żywności i pokrewnych, pasjonatów, potencjalnych właścicieli i pracowników minibrowarów i browarów. Ogromne zainteresowanie tymi studiami sprawiło, że UPWr zdecydował się na kolejny krok – konkurs, w którym piwa oceniane są w czterech kategoriach. W tym roku odbyła się już jego trzecia edycja.

Podczas uroczystej gali gości przywitał rektor Tadeusz Trziszka, który podkreślał, że to wielki sukces prof. Joanny Kawy-Rygielskiej, kontynuującej dzieło rozpoczęte przez docenta Jerzego Kiersnowskiego i profesora Józefa Błażewicza. – To jej zapał, zaangażowanie i kreatywność  dały nam palmę pierwszeństwa na wschodzącym rynku polskiego piwowarstwa – podkreślił rektor Tadeusz Trziszka, gratulując od razu Joannie Kawie-Rygielskiej odebranej kilka dni temu w Belwederze nominacji profesorskiej.

adp_2019-1

Rektor Tadeusz Trziszka gratulował prof. Joannie Kawie-Rygielskiej nominacji belwederskiej
fot. Tomasz Lewandowski

Mówiąc o nowatorskim spojrzeniu na piwowarstwo, profesor Trziszka przypomniał, że studia podyplomowe na UPWr to odpowiedź na tzw. rewolucję piwną, która w Polsce rozpoczęła się w 2011 roku. Jej efekty nie tylko zaskakują birofili, ale też warte są uwagi ekonomistów: wartość dochodów z rynku browarów w 2014 roku wyniosła w Polsce 10 miliardów złotych, branża zatrudnia ponad 200 tysięcy ludzi, liczba małych browarów wzrosła z 29 do ponad 200 i to w ciągu pięciu lat.
Obecnie 318 browarów produkuje rocznie około 40 milionów hektolitrów piwa – przed nami w Europie są tylko Niemcy i Wielka Brytania. Pod względem spożycia piwa zajmujemy na kontynencie czwarte miejsce – na pierwszym są Czesi.
Nic więc dziwnego, że do konkursu Akademia Dobrego Piwa zgłoszono 83 piwa, które oceniano w czterech kategoriach. W kategorii pierwszej – piwa uwarzone na warsztatach przez studentów III edycji studiów podyplomowych „Technologia Piwowarstwa” – miejsce pierwsze zdobył Koźlak pszeniczny lodowy (wymrażany), uwarzony przez Dominikę Diller, Krzysztofa Banasiuka,
Marka Cichego i Mateusza Dziekońskiego, na miejscu drugim znalazł się Oyster Stout gotowany z węglanem wapnia Dzmitry’ego Fursevicha, Tomasza Grajka i Michała Matysiaka, a na trzecim Wild American Wheat Żanety Zajiczek, Kacpra Kwintala i Artura Śmierzchalskiego. Do konkursu zgłoszonych zostało 17 piw, nad którymi pracowało 12 zespołów, w skład których weszło łącznie 37 osób.

W kategorii drugiej, w której w szranki stanęło 29 piw uwarzonych przez 17 osób, oceniano piwa przygotowane przez studentów/absolwentów/pracowników UPWr. Tutaj miejsce pierwsze zajęło Specialty IPA „Lekki Vermount” Adama Głowackiego, studenta Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności, drugie – Classic Style Smoked Beer „Rauch Doppelbock” Tomasza Podeszwy, absolwenta pierwszej edycji studiów podyplomowych Technologia Piwowarstwa, a na trzecie – Fruit Beer „Śliwkowe Pszeniczne” Michała Matysiaka, studenta III edycji studiów podyplomowych z technologii piwowarstwa.

adp_2019-2
Rodzinne zdjęcie nagrodzonych i wyróżnionych za uwarzenie najlepszych piw
fot. Tomasz Lewandowski

Kategoria trzecia – piwa w stylach klasycznych uwarzone przez browary – oceniano 20 piw z 12 browarów. Tutaj miejsce pierwsze zdobyło Weissbier „Pszeniczne” z Browaru Wielka Wyspa we Wrocławiu, na drugim miejscu znalazł się Baltic Porter „Pirat” z Browaru Profesja, również we Wrocławiu, a na trzecim – Fruit Beer „Odskocznia” z Browaru NOOK działającego w Warszawie.
– Ze względu na wysoki i wyrównany poziom zdecydowaliśmy się też przyznać wyróżnienia – podkreślił przewodniczący jury Rafał Kowalczyk. Te wyróżnienia trafiły do Browaru Caminus w Kątach Wrocławskich za Oatmeal Stout „Tres” a w kategorii czwartej, w której oceniano piwa w stylach nowofalowych, uwarzone przez browary – do Browaru Pilica za Amber Ale oraz do Bowaru Stu Mostów za Specialty IPA „Salamander Strawberry Milkshake IPA”. W tej kategorii miejsce pierwsze zdobyło piwa India Pale Ale „MO.ES” Browaru Pilica, a drugie i trzecie przyznano Browarowi Profesja, za  Braggot „Bartnik” i Fruit Beer „Kanclerz z malinami”.

Nagrodzeni nie kryli, że ich sukcesy to efekt pracy zespołowej.
– Piwo to dzieło wielu ludzi, zaangażowanych i oddanych swojej pracy. To zespół decyduje o sukcesie – podkreślali zdobywcy pierwszych miejsc.

Do Kapituły Sędziowskiej UPWr zaprosił sześcioro specjalistów. To Rafał Kowalczyk, przewodniczący jury, Maja Darb, Krzysztof Lechowski, Rajmund Komosiński, Sebastian Baranowski i Filip Dąbrowski Piwa oceniało jury w Rafał Kowalczyk jest sędzią w międzynarodowych konkursach piw, m.in. World Beer Cup (USA), Great American Beer Festival (USA), International Beer Cup (Japonia), Brussels Beer Challange (Belgia). Jest też współorganizatorem i szefem jury polskiego profesjonalnego konkursu piw GoodBeer. Maja Darb, absolwentka Wydziału Biotechnologii Nauk o Żywności UPWr, jest specjalistą ds. sensoryki  w Kompanii Piwowarskiej w Browarze Poznań.

adp_2019-3
Rafał Kowalczyk poprowadził krótkie warsztaty z sensoryki
fot. Tomasz Lewandowski

Kolejny sędzia – Krzysztof Lechowski – jest współtwórcą i wieloletnim wykładowcą pierwszych w Polsce kursów dla sędziów piwnych, jurorem w ponad 100 konkursach piw domowych i komercyjnych, w tym m.in. dwa razy podczas European Beer Star w Niemczech. W latach 2013-2016 był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, a Rajmund Komosiński to certyfikowany sędzia Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, z zamiłowania piwowar domowy, od 2016 roku Prezes Dolnośląskiego Oddziału Terenowego PSPD. Jest też organizatorem Gwiazdkowego Konkursów Piw Domowych oraz kursów sensorycznych, prowadzonych we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Członkiem Stowarzyszenia jest również Sebastian Baranowski, a Filip Dąbrowski, absolwent UPWr na co dzień związany jest z Browarem Stu Mostów.

Podczas gali nie tylko nagrodzono najlepszych piwowarów, ale też Rafał Kowalczyk poprowadził krótkie warsztaty z sensoryki, podkreślając bogactwo smaków i zapachów piwa, z którego laicy rzadko kiedy zdają sobie sprawę.

Kolejna gala Akademii Dobrego Piwa za rok.

kbk