Dni Przyrodników – pod znakiem miodu

Tegoroczne Dni Przyrodników pełne będą atrakcji i dobrych pomysłów na zabawę, ale dociekliwi będą mogli też zasięgnąć porad u specjalistów. Spotkaniu na Pawłowicach tym razem patronować będą pszczoły.
22 maja 2019 roku

Na wszystkich, którzy przyjadą do Centrum Edukacyjno-Rozwojowego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w sobotę 25 maja od rana czekać będzie mnóstwo atrakcji. Architekci krajobrazu będą udzielać porad tym, którzy planują stworzyć swój wymarzony ogród (dla dzieci przygotowano konkurs rysunkowy). Jak zwykle studenci naszej weterynarii przygotowali małe zoo i punkt udzielania porad weterynaryjnych, a Studium Języków Obcych zaprasza na zabawy językowe. Smakoszy na pewno ucieszy spotkanie z kuchniami świata – studenci z programu Erasmus będą częstować gości przygotowanymi specjalnie na Dni Przyrodników daniami swoich kuchni narodowych. Warto też odwiedzić stoisko naszego wydawnictwa, gdzie będzie można kupić książki.

jarmark_pawlowicki_2018_galeria_(107)
Jedną z atrakcji będzie lot balonem
fot. Tomasz Lewandowski

Specjalnie z myślą o najmłodszych gościach Pawłowic – wszak Dni Przyrodników to święto rodzinne – zaprosiliśmy Laboratorium Kreatywności, które przygotuje… basen wypełniony cieczą nieniutonowską i zaprasza na walki robotów. Zabawa z fizyką ucieszy na pewno nie tylko najmłodszych, tym bardziej, że doświadczenia przygotowało również Studenckie Koło Biotechnologów. I już same tytuły zachęcają do udziału: Czy jedzenie może wybuchnąć?; Czy jajko może wpaść do butelki?; Czy ser można nadmuchać?

– Motywem przewodnim tegorocznych Dni Przyrodników uczyniliśmy pszczoły i miód. Naukowcy alarmują, że blisko połowa gatunków pszczół żyjących w Polsce jest zagrożona wyginięciem, a 90 procent pożywienia ludzkość zawdzięcza pracy tych owadów właśnie – mówi Dorota Sikora, dyrektor Biura Informacji i Promocji i dodaje, że tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony był pod hasłem „Chrońmy zagrożone gatunki”. – Tak zrodził się pomysł, by pszczołom właśnie podczas Dni Przyrodników poświęcić więcej uwagi.

dp_2019_pszczoly-1
Tegoroczne Dni Przyrodników poświęcone są pszczołom i miodom
fot. Tomasz Lewandowski

I tak Biblioteka UPWr przygotowała specjalny program zatytułowany „W bibliotece jak w pasiece”. Będą więc książki o miodzie, hodowli pszczół i roślinach miododajnych, ale też beletrystyczne, których bohaterami są te owady. Na stoisku na chętnych będą czekały ulotki z wykazem „pszczelarskich” książek i ich bibliotecznymi sygnaturami, ale też z przepisami na domowe kosmetyki z miodem, nalewki, wypieki, napoje i „leki z domowej apteki”. Dla najmłodszych przygotowane zostały gry planszowe, puzzle i układanki, rebusy, krzyżówki, labirynty – również „pszczelarskie”.

Zgodnie z miodowym motywem przewodnim SKN Biotechnologów zaprezentuje m.in. posiewy mikrobiologiczne i preparaty mikroskopowe z różnych rodzajów miodów, czy oświadczenie z „dmuchaniem” balonów dzięki drożdżom piekarskim zatytułowane „Czy drożdże rosną na miodzie?”.

Dr Paweł Migdał z Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt przygotował z myślą o najmłodszych warsztaty (odbędą się w specjalnie przygotowanym namiocie) zatytułowane „Myśl jak pszczoła”. Każda z 20-osobowych grup dowie się, czy pszczoły w ulu współpracują i czy każda pszczoła robi to samo.

dp_2019_pszczoly-2
  Podczas warsztatów będzie można dowiedzieć się, jakie funkcje pełnią pszczoły w pszczelej rodzinie
fot. Tomasz Lewandowski

– Warsztaty zostały pomyślane tak, by dzieci mogły poznać zasady funkcjonowania rodziny pszczelej, a dzięki temu zrozumieć rolę, jaką te owady pełnią w naszym środowisku, a więc dlaczego zapylają rośliny – zdradza Dorota Sikora.

Uczestnicy warsztatów poznają rolę woszczarek, czyścicielek, budowniczych, opiekunek czerwi, magazynierek i zbieraczek, dowiedzą się, czy każda pszczoła jest tak samo ważna i jaką ilość czasu poświęca na różne zadania. Dzieci w grupie zostaną podzielone na trzy zespoły: pszczoły piastunki, pszczoły budujące gniazdo i plastry oraz pszczoły zbieraczki.

– Dzieci oczywiście będą zmieniały grupy i stanowiska, tak, by mogły poznać wszystkie trzy. I zachęcam gorąco do oddania ich w ręce naszego fachowca od pszczół, czyli dr. Migdała, który świetnie o tych owadach opowiada – zaprasza dyrektor Biura Informacji i Promocji i zachęca do odwiedzenia też stoiska Laboratorium Kreatywności. Tam również będzie miodowo – zobaczymy termiczny rozkład sacharozy zawartej w miodach, nauczymy się rozpoznawać zafałszowanie miodu, ale też… poznamy pszczeli cylinder, czyli przekonamy się, jak miód nie lubi się z wodą.

Podczas tegorocznych Dni Przyrodników koniecznie trzeba odwiedzić tajemniczy ogród przygotowany przez Wydział Przyrodniczo-Technologiczny, gdzie będzie można zobaczyć, jak buduje się domki dla pszczół. Warto również wejść w wirtualny świat – dzięki wirtualnym goglom każdy będzie mógł znaleźć się w środku ula.

– I nie zabraknie też Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, które przygotowało doroczny Bieg o Puchar Rektora – rozegra się w piątek, 24 maja. Po raz trzeci odbędą się zawody na ergometrach, ale też będzie wiele zabaw sportowych i pokaz cross-fit. Zapraszamy więc i do udziału w zawodach, i do kibicowania przy podeście Akademickiego Związku Sportowego – mówi Dorota Sikora.

jarmark_pawlowicki_2018_galeria_(65)
  Na jarmarku wystąpi policyjna orkiestra oraz zespół z Ukrainy
fot. Tomasz Lewandowski

Podczas Dni Przyrodników na gości będą też czekały stoiska z produktami regionalnymi, tradycyjną żywnością i oczywiście miodami. Po raz drugi też producentom zostaną wręczone certyfikaty Zielonej Doliny Zdrowia i Żywności. Nie tylko wysportowane maluchy będą mogły spróbować swoich sił we wspinaczce na wysokie drzewa, a ci, którzy lubią patrzeć na świat z góry koniecznie powinny wziąć udział w locie balonem.

Spotykamy się w sobotę na Pawłowicach!
kbk