Koncert pamięci profesora Monkiewicza

To będzie wyjątkowy wieczór w Pawłowicach – najbliższy koncert, który odbędzie się 26 kwietnia, będzie poświęcony pamięci profesora Jerzego Monkiewicza. 
25 kwietnia 2019 roku

Melomani, którzy przyjadą w piątek 26 kwietnia do pałacu w Pawłowicach usłyszą utwory Leoša Janáčka i Bedřicha Smetany w wykonaniu Meccore String Quartet. Koncert poprowadzi Konstanty Poźniak, ale tym razem spotkanie z muzyką w pałacu rozpocznie się nie o godzinie 19, a o 18.30.

– Chcemy uczcić pamięć Jurka Monkiewicza, człowieka, bez którego nie byłoby Wieczorów Pawłowickich, niestrudzonego organizatora, melomana, ale i podróżnika i fotografika. Dlatego też o godzinie 18.30 zostanie otwarta wystawa fotografii zatytułowana „Górskie pasje profesora Jerzego Monkiewicza”, przygotowana przez Ewę Chwałko. Andrzej Krupski na ten wieczór przygotował zaś wyjątkowe wspomnienie o Jurku, który był jego przyjacielem – mówi prof. Jan Twardoń, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Pałacu Wrocław Pawłowice, który podczas piątkowego wieczoru wręczy Brązowe, Srebrne i Złote Koncertusie. – Nie powiem, kto je dostanie, by nie psuć niespodzianki. Mogę tylko zdradzić, że są to osoby zasłużone dla naszego Stowarzyszenia – mówi prof. Twardoń.

koncertus-1-2
Koncertuś zamieszkał w Pawłowicach z inicjatywy profesora Jerzego Monkiewicza
fot. Tomasz Lewandowski

Koncertuś to krasnal, który w Pawłowicach zamieszkał w październiku 2017 roku, kiedy świętowano 130. koncert w ramach Wieczorów Pawłowickich. I zarazem to drugi gnom związany z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu – pierwszy, Roszek, zamieszkał tuż przy wejściu do Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Oba krasnale zaś wpisały się we wrocławski szlak wycieczkowy trasą skrzatów.

Profesor Jerzy Monkiewicz, twórca Wieczorów Pawłowickich, zmarł w kwietniu 2018 roku po długiej chorobie. Wywiad z profesorem o jego pasjach (i nie tylko) zamieściliśmy na stronie Głosu Uczelni w styczniu 2018 roku

kbk