SKN Gleboznawstwa i Ochrony Środowiska wyróżnione

SKN Gleboznawstwa i Ochrony Środowiska zdobyło wyróżnienie w kategorii Projektu Roku 2018 w konkursie StRuNa za realizację projektu „Przywrócenie warunków sukcesji w kopalni Nowogród Bobrzański dzięki rekultywacji biologicznej”.
22 listopada 2018 roku

Konkurs StRuNa (Studencki Ruch Naukowy) organizowany jest corocznie przez fundację „Fundusz Pomocy Studentom” pod patronatem ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Podsumowuje działalność kół i organizacji studenckich w minionym roku akademickim i wyróżnia najlepszych w pięciu kategoriach: Projekt Roku, Wyprawa Roku, Konferencja Roku, Koło Naukowe Roku i Opiekun Naukowy Roku.

struna1
Wyróżnienie w imieniu koła odebrała Magdalena Bednik
fot. archiwum prywatne


Studenckie Koło Naukowe Gleboznawstwa i Ochrony Środowiska zdobyło wyróżnienie w kategorii Projektu Roku 2018 za realizację projektu „Przywrócenie warunków sukcesji w kopalni Nowogród Bobrzański dzięki rekultywacji biologicznej”. Projekt ten studenci UPWr – Magdalena Bednik, Michał Dudek, Szymon Kloc i Agata Kręt – realizowali w ramach konkursu naukowo-dydaktycznego The Quarry Life Award.

– Chcemy poprawić zdolność gleby do zaspokajania potrzeb żywieniowych roślin przez zastosowanie dodatku biowęgla. Sytuacja jest o tyle trudna, że Nowogród Bobrzański to kopalnia piasku, więc to, co zostaje po procesie wydobycia to zwykły piasek, jak z plaży, na którym praktycznie nic nie ma prawa wyrosnąć. Właściwości materiału i jego skłonność do przesuszania nie sprzyjają ani naturalnej sukcesji, ani sztucznemu wprowadzeniu roślin – mówiła o projekcie Magdalena Bednik.

qla4
– Przywieźliśmy z kopalni glebę i założyliśmy doświadczenie wazonowe. Wprowadziliśmy biowęgiel, nawożenie mineralne, mieszankę traw i roślin motylkowych, taką jak wysiewa się na terenach trudnych i nadmiernie przesuszonych – mówią o projekcie studenci
fot. archiwum prywatne

– Zapoznaliśmy się z planem rekultywacji kopalni, który zakładał nawiezienie warstwy żyźniejszej gleby z innego miejsca, co oznacza, że trzeba zniszczyć środowisko w jednym miejscu, aby poprawić w drugim. Poznaliśmy też kosztorys tego przedsięwzięcia – imponujący – i postanowiliśmy zaproponować kopalni inne rozwiązanie. Biowęgiel zwiększa zdolność gleby do zatrzymywania wody, więc pozwoli nam poradzić sobie z problemem przesuszania.

Więcej o projekcie studentów


mj