Święto Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

14 listopada Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu uroczyście obchodził swoje święto. Z tej okazji nagrodzono najlepszych naukowców i wieloletnich pracowników oraz nadano tytuł doktora honoris causa prof. Wolfgangowi Kellerowi.
15 listopada 2018 roku

Święto uczelni i nauki wrocławskiej to zawsze okazja do podsumowań i wyróżnienia najlepszych – tych, którzy w poprzednim roku szczególnie zasłużyli się na rzecz UPWr.

Srebrny Krzyż Zasługi, przyznawany osobom, które szczególnie zasłużyły się dla państwa i społeczeństwa, otrzymał tego dnia prof. Marek Lorenc. To szczególne odznaczenie, jak również złote, srebrne i brązowe Medale za Długoletnią Służbę wręczyła Małgorzata Hasiewicz, dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Janusz Wrzal, dolnośląski wicekurator oświaty, wręczył natomiast medale Komisji Edukacji Narodowej.

swieto-uczelni-2018-2
fot. Tomasz Lewandowski

Rektor Tadeusz Trziszka wręczył odznaczenia uczelniane – medale „Za zasługi dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu” i odznaki „Zasłużony dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu” – jak również nagrody specjalne za szczególne osiągnięcia oraz nagrody za całokształt działalności. Dr Marcelina Mazur została wyróżniona za publikacje o najwyższym Impact Factor na uczelni w 2017 roku, a dr hab. Małgorzata Kapelko-Żeberska oraz dr hab. Anna Zimoch-Korzycka za uzyskanie habilitacji przed 35. rokiem życia. Największą liczbą cytowani mogli się w ubiegłym roku poszczycić profesorowie: Krzysztof Marycz, Aneta Wojdyło, Jacek Bania, Cezary Kabała i Krzysztof Sośnica.

swieto-uczelni-2018-4
fot. Tomasz Lewandowski

– Dzisiaj, kiedy świętujemy triumf 100 lat odzyskania niepodległości, oraz z okazji Dnia Nauki Wrocławia chciałbym serdecznie pogratulować wszystkim nagrodzonym i odznaczonym. Wasz sukces to sukces naszej uczelni. Patrząc jednak w przyszłość musimy zwiększyć naszą aktywność naukową, wdrażać innowacyjność w dydaktyce, promować i rozwijać naszą Alma Mater. Przy naszym dużym wysiłku nie możemy tolerować nieróbstwa i ignorancji. Nie ma miejsca dla osób wykorzystujących uczelnię dla własnych prywatnych i partykularnych interesów. Uniwersytet jest naszym wspólnym dobrem i nie możemy pozwolić, aby ktoś lekceważył ten nasz wspólny wysiłek – mówił podczas uroczystości rektor Tadeusz Trziszka. – Z drugiej zaś strony miejmy odwagę iść do przodu i twórzmy poprzez pracę uniwersytet, który jest i będzie naszą dumą. Nie bójmy się wyzwań oraz nowej ustawy. Miejmy świadomość, że to my budujemy własny dom i tworzymy wygodne i dostojne miejsce pracy dla siebie. Niech w nas rozwija się świadomość, że to jest nasze i tylko nasze. Zatem skorzystajmy z nowej ustawy i budujmy naszą przyszłą rzeczywistość, nasz uniwersytet badawczy. Uwierzmy w naszą mądrość, dojrzałość i moc. Wyraźmy naszą intencję, że z każdym miesiącem stajemy się coraz bardziej doskonałym uniwersytetem.

swieto-uczelni-2018-1
fot. Tomasz Lewandowski

Najwyższy tytuł akademicki – doktora honoris causa – uczelnia nadaje wyłącznie osobom o najwyższym autorytecie naukowym. Podczas święta uczelni otrzymał go prof. Wolfgang Keller, zawodowo związany z Uniwersytetem w Stuttgarcie. Prof. Keller współpracuje z Wydziałem Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji już od 20 lat. Jest specjalistą z zakresu matematyki, metod numerycznych, przetwarzania sygnałów cyfrowych, geodezji fizycznej i satelitarnej oraz geodezyjnych systemów odniesienia. Wspólnie z prof. Andrzejem Borkowskim z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UPWr, w ramach umowy pomiędzy DAAD a Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego prowadził w ostatnim czasie dwa duże projekty: „Interpolation of the Polish Levelling Quasigeoid Using GOCE Data” i „Detection of hydrological mass changes in the territory of Poland by the combination of GRACE and GOCE data”. Podczas uroczystości wygłosił wykład pod tytułem „Amazing GRACE”. GRACE, czyli Gravity Recovery And Climate Experiment, to trwająca 15 lat misja satelitarna NASA i Niemieckiej Agencji Kosmicznej, która miała na celu dokonanie dokładnych pomiarów pola grawitacyjnego Ziemi.

swieto-uczelni-2018-3
fot. Tomasz Lewandowski

Nazwisko prof. Kellera zostało także odsłonięte na tablicy upamiętniającej doktorów honoris causa UPWr w gmachu głównym, a władze uczelni złożyły kwiaty pod tablicą pamięci i pomnikiem upamiętniającym lwowskich profesorów.

swieto-uczelni-2018-5
fot. Tomasz Lewandowski


***

Jak co roku z okazji Święta Nauki Wrocławskiej w listopadzie przyznawane są stypendia dla doktorantów w ramach Studenckiego Programu Stypendialnemu. W tym roku wyróżnione zostały trzy przedstawicielki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Ewa Kozłowska z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności oraz Katarzyna Kornicka z Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt otrzymały Stypendium im. Hirszfelda, natomiast Małgorzata Świąder z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji – Stypendium im. Mozrzymasa.


Przemówienie rektora

Lista wszystkich nagrodzonych

Listy gratulacyjne


mj
fot. Tomasz Lewandowski, Tomasz Walów