Uniwersytet nie tylko dla maturzystów

Uniwersytet Młodego Przyrodnika, Uniwersytet Dzieci, Uni Kids – to inicjatywy, które przyciągają coraz więcej dzieci i młodzieży, udowadniając, że nauka jest pasjonująca. W każdym wieku.
  23 listopada 2018 roku

Zajęcia uniwersyteckie organizowane dla dzieci i nastolatków cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem nie tylko samych uczelni, ale przede wszystkim rodziców, uczniów i szkół – dla wszystkich to świetny sposób na pokazanie świata nauki tym, którzy po maturze będą decydować o swojej przyszłości, a więc będą wybierać kierunek studiów. Zespół prof. Wojciecha Niżańskiego, który dla słuchaczy uczestników projektu pn. „Uniwersytetu Młodego Przyrodnika we Wrocławiu” – uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr XI we Wrocławiu – poprowadził zajęcia na temat technik wspomaganego rozrodu, nie kryje, że to i frajda, i wyzwanie.

uniwersytet_mlodego_przyrodnika
Zajęcia w ramach Uniwersytetu Młodego Przyrodnika odbywają się m.in. na weterynarii
fot. Tomasz Lewandowski

– Mówimy nie do studentów, a do licealistów. Oczywiście dysponują oni pewną wiedzą, ale trudno ją odnosić choćby do takiego zakresu, jaki wymagany jest od studenta weterynarii. Uczymy się więc większej komunikatywności, a oni poszerzają swój zakres wiadomości, a kto wie – może takie zajęcia sprawią, że dziedzina nauki, którą poznają okaże się dla nich tak interesująca, że zdecydują się związać z nią swoje życie zawodowe? – mówią naukowcy z weterynarii.

„Uniwersytet Młodego Przyrodnika we Wrocławiu” to projekt realizowany przez naszą uczelnię w partnerstwie z gminą Wrocław, finansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Na zajęciach Uniwersytetu Młodego Przyrodnika licealiści uczą się nie tylko o metodzie in vitro wykorzystywanej w rozrodzie zwierząt, ale też o odnawialnych źródłach energii czy o tym, jak wygląda droga zboża, na końcu której jest pieczywo, jakie codziennie jemy. UMP ruszył 1 września tego roku, a cykl zajęć, w których zgodnie z planem weźmie udział 550 uczniów wrocławskich szkół potrwa do czerwca 2020 roku.

warsztaty_rozrod
Uniwersytet Młodego Przyrodnika to nie tylko wykłady, ale i zajęcia praktyczne.
fot. Tomasz Lewandowski

Rekrutację na ten rok akademicki zakończył Uniwersytet Dzieci, który zajęcia prowadzi w pięciu grupach wiekowych, od 6. do 16. roku życia. Z UD od początku jego istnienia współpracują wykładowcy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy nie tylko przygotowują scenariusze lekcji, jakie nauczyciele mogą wykorzystywać podczas zajęć w szkole, ale też na uczelni prowadzą warsztaty i wykłady. Rok  temu, z okazji 10-lecia UD, nagrodzono najlepszych wykładowców roku akademickiego 2016/2017 i przyznano nagrodę za najlepszy scenariusz lekcji, przeprowadzonej od początku działalności uniwersytetu. Nagrodę tę odebrali dr Wojciech Kilian i Agata Włóka w Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji UPWr za lekcję pt. „Jak zbudować wytrzymały most?”. Ale nasi naukowcy tłumaczą też dzieciom i nastolatkom, po co ptakom pióra, dlaczego rośliny zmieniają kolory, pachną i są zielone czy też do czego geodeta używa ruletki?

Kolejna inicjatywa, która uczniom odsłania tajniki nauki i pokazuje, czym zajmują się naukowcy to Uni Kids, z którym Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu również współpracuje od początku jego istnienia  – na UPWr prowadzone są np. kursy robotyki „Młody konstruktor” dla dzieci w wieku 5-7 lat i „Młody technik” dla dzieci w wieku 8-12 lat. Budowania robotów uczą specjaliści z Politechniki Wrocławskiej, którzy przy okazji zabawy z klockami tłumaczą też podstawowe zagadnienia z informatyki, techniki i elektroniki, co wpływa na szybsze przyswajanie programu szkolnego. A na wykładzie, który odbędzie się 15 grudnia o godzinie 10.30 w Auli im. Jana Pawła II studenci Uni Kids będą mogli dowiedzieć się, czy dinozaury… żuły gumę, a opowie im o tym dr hab. Tomasz Sulej, paleontolog z Instytutu Paleobiologii PAN, jeden z odkrywców gada drapieżnego o nazwie Smok wawelski z Lisowic.


Projekt „Uniwersytet Młodego Przyrodnika we Wrocławiu” jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

loga_unijne

kbk