Noc Laboratoriów: jak się ma torf do kosmetyków?

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wraz z firmą Tołpa otworzy laboratorium kosmetyczne podczas IV Nocy Laboratoriów. W trakcie zajęć słuchacze będą mogli stworzyć swój własny krem, ale też poznać właściwości i zastosowanie torfu w kosmetykach.
17 października 2018 roku

Torf, który jest skałą osadową powstałą w wyniku zachodzących w szczególnych warunkach przemian obumarłych szczątków roślinnych i najmłodszym węglem, ma zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Jeszcze w ubiegłym wieku był stosowany jako materiał opałowy. Dzisiaj wykorzystuje się go w rolnictwie, ogrodnictwie i medycynie. Coraz częściej jest również składnikiem kosmetyków.

tolpa2

Szczególnie cenne właściwości ma borowina wykorzystywana w balneoterapii. Jednymi z najcenniejszych związków występujących w borowinie są kwasy humusowe. Związki te w kosmetykach odpowiedzialne są za wiązanie oligosacharydów na powierzchni komórek, pobudzanie mięśni gładkich, rozszerzenie naczyń krwionośnych a także za pobudzanie funkcji granulocytów. Wykorzystywane są również ze względu na tworzenie połączeń kompleksowych z różnymi związkami, hamowanie syntezy przekształceń prostaglandyn oraz aktywności enzymów takich hialuronidazy. Z kolei występujące w borowinie bituminy stymulują procesy odnowy komórek i aktywizują syntezę kolagenu i elastyny. Degradacji kolagenu i elastyny przeciwdziałają aminokwasy, fulwokwasy i fenolokwasy. Związki te wykazują również działanie immunostymulujące. Borowina jest też dobrym źródłem minerałów takich jak cynk, magnez, potas, mangan i selen, które uzupełniają gospodarkę mineralną skóry. Preparaty na bazie borowiny i torfu stosowane są w uzdrowiskach, ośrodkach SPA i gabinetach odnowy biologicznej ponieważ wspomagają leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, stanów pourazowych i innych dolegliwości bólowych mięśni i stawów. Wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Ponadto poprawiają kondycję skóry oraz rozjaśniają przebarwienia posłoneczne. Składniki zawarte w borowinie regenerują i łagodzą podrażnienia skóry a także pomagają zwalczać wolne rodniki. Wykorzystywane są również w preparatach antycellulitowych ponieważ przyśpieszają spalanie tkanki tłuszczowej i detoksykują.

tolpa1

Torf i jego preparaty były tematem badawczym pierwszego rektora Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytetu Przyrodniczego). Profesor Stanisław Tołpa był wybitnym botanikiem, który badał m.in. torfowiska Czarnohory. Po II wojnie światowej przyjechał do Wrocławia, gdzie pracował z profesorem Stanisławem Kulczyńskim – pierwszym rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego – przy organizowaniu wrocławskich uczelni. A dzisiaj jego nazwisko jest doskonale znane nie tylko tym, którzy szukają kosmetyków na bazie surowców naturalnych. Profesor Tołpa przez wiele lat badał właściwości torfu, skupiając się na jego właściwościach prozdrowotnych i stymulujących naturalne siły obronne organizmu. 

O tych wyjątkowych właściwościach torfu i borowiny oraz kosmetyków robionych na bazie tych surowców naturalnych będzie można porozmawiać z konsultantką firmy Tołpa podczas zajęć  zorganizowanych w czasie IV Nocy Laboratoriów organizowanej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.