Katedra i Klinika Chirurgii UPWr z Polską Nagrodą Innowacyjności 2018

Polska Nagroda Innowacyjności przyznawana jest przez Polską Agencję Przedsiębiorczości i redakcję „Forum Przedsiębiorczości”. Po kolejny przyznano ją naszej weterynarii. Tym razem nagrodzono Katedrę i Klinikę Chirurgii.
16 października 2018 roku

Polska Nagroda Innowacyjności to program gospodarczy prowadzony przez Polską Agencję Przedsiębiorczości i redakcję „Forum Przedsiębiorczości” w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Nagrodę otrzymują najbardziej innowacyjne oraz kreatywne uczelnie, instytuty, firmy i instytucje w Polsce. To podmioty, których praca badawczo-rozwojowa znajduje zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki, przyczyniając się do jej rozwoju. Laureatami programu do tej pory zostały m.in. Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku, Politechnika Poznańska, Politechnika Gdańska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. W tym roku nagroda trafiła do Katedry i Kliniki Chirurgii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr, a odebrał ją prof. Zdzisław Kiełbowicz.

innowacje_chirurgia-3
Nagrodę prof. Zdzisław Kiełbowicz odebrał podczas Polskiego Kongresu Innowacyjności
fot. materiały prasowe

– Doceniono nas za chirurgię eksperymentalną, a więc innowacyjne techniki, oraz za realizowane przez nas granty badawcze – mówi prof. Kiełbowicz. Te granty to projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dotyczący osteoporozy realizowany w konsorcjum z EIT+. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu był liderem tego projektu, w którym uczestniczyli również Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechnika Wrocławska.

– Osteoporoza to choroba, która dotyka kobiety w okresie menopauzy i mężczyzn w andropauzie i polega na utracie masy kostnej prowadzącej do złamań. Naszym zadaniem było uzyskanie bisfosfonainów, które stymulowałyby odbudowę tej masy. Prace prowadziliśmy na sześciu grupach owiec. Zaowocowały patentem polskim, w trakcie rejestracji jest patent międzynarodowy, zainteresowane naszymi preparatami są dwie poważne firmy amerykańskie – mówi prof. Zdzisław Kiełbowicz i dodaje, że on i jego pracownicy są też dumni z badań dotyczących koaptacji nerwów, czyli łączenia nerwów koniec do końca lub bok do boku w związku z zerwaniem ich i przemieszczeniem.

innowacje_chirurgia
Prof. Zdzisław Kiełbowicz: – To wyróżnienie dla całego zespołu kliniki
fot. Tomasz Lewandowski

– To projekt realizowany wspólnie z Uniwersytetem Medycznym i profesorem Piotrem Rutkowskim oraz Pawłem Reichertem, który właśnie z tego zakresu obronił bardzo wysoko ocenioną pracę habilitacyjną, dotyczącą urazów stawu barkowego u człowieka. My, oczywiście za zgodą Komisji Etycznej, realizujemy zadania z zakresu mikrochirurgii – i to z dobrym skutkiem, co daje szansę ludziom, którzy w wypadkach komunikacyjnych doznają zmiażdżenia barku – wyjaśnia szef Katedry i Kliniki Chirurgii.

Kolejny innowacyjny obszar, który był brany pod uwagę przy przyznaniu Polskiej Nagrody Innowacyjności to udział w programie Demostrator+ i prace z komórkami macierzystymi uzyskiwanymi z poroża jelenia szlachetnego oraz bardzo obiecujący StrategMed, w którym liderem jest Politechnika Warszawska. Grant NCBiR wart 21 milinów złotych, w którego realizację zaangażowanych jest ponad 200 osób z całej Polski, dotyczy onkologii stomatologicznej.

innowacje_chirurgia-6
Prof. Zdzisław Kiełbowicz i prof. Krzysztof Kubiak, dziekan wrocławskiej weterynarii
fot. materiały prasowe

– Prowadzimy też badania z zakresu transplantacji mozaikowej wszczepów chrząstki szklistej stawowej z dodatkiem osocza bogato płytkowego i komórek macierzystych autogennych, które z uwagą obserwują ortopedzi – ich wyniki będą mieć znaczenie dla sposobów leczenia zwyrodnień stawu kolanowego u człowieka, coraz częstszej przypadłości w coraz starszym społeczeństwie – przyznaje prof. Zdzisław Kiełbowicz, podkreślając, że Polska Nagroda Innowacyjności 2018 to wyróżnienie dla całego zespołu Kliniki, którą kieruje.
kbk