Innowacyjny sprzęt do analizy krwi dla UPWr

Dzięki FutureNet Foundation Wydział Medycyny Weterynaryjnej UPWr zyskał nowy, innowacyjny sprzęt do szybkiego badania krwi kotów, psów i koni. Weterynarze wykorzystają go na bloku operacyjnym i w terenie.
12 lipca 2018 roku

Analizator gazowy krwi EPOC to niewielkie urządzenie, które mieści się w dłoni, ale znacznie usprawnia pracę weterynarzy, zastępuje tradycyjne maszyny laboratoryjne i daje szansę na szybką diagnostykę, a tym samym zwiększa szanse zwierząt. Wystarczy 100 mikrolitrów krwi (co jest szczególnie ważne u małych zwierząt), aby przeprowadzić precyzyjne pomiary i analizę gazów, elektrolitów i parametrów biochemicznych krwi, a także rozpoznać i monitorować zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej i wydolności oddechowej organizmu. I to w każdych warunkach.

– To urządzenie niezbędne do monitorowania funkcji życiowych podczas operacji w znieczuleniu ogólnym u małych i dużych zwierząt. Niewielka ilość krwi potrzebna do wykonania badań znacznie ułatwi nam pracę z naprawdę małymi zwierzętami, u których każdy pobrany mililitr się liczy. Dodatkowo mobilność urządzenia daje możliwości, których nigdy nie mieliśmy z tradycyjnym sprzętem laboratoryjnym – mówi prof. Zdzisław Kiełbowicz, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii, w której urządzenie będzie wykorzystywane. Jedno z pierwszych badań nowym sprzętem wykonano podczas zabiegu trepanacja zatoki czołowej u 7-letniego konia o imieniu Dreszcz.


FutureNet Foundation

mj