Akademia Dobrego Piwa – medale dla najlepszych

Po raz drugi przyznaliśmy dyplomy i medale najlepszym piwom zgłoszonym do konkursu Akademia Dobrego Piwa. Jury przewodniczył międzynarodowy sędzia Rafał Kowalczyk, który podkreślił wysoki poziom tegorocznego konkursu, w którym oceniano ponad 80 piw.
28 maja 2018 roku

Drugą już galę, podczas której wręczono medale i dyplom najlepszym piwom zgłoszonym do konkursu Akademia Dobrego Piwa poprowadził z właściwą sobie swadą redaktor Marek Obszarny, a rektor Tadeusz Trziszka witając gości, podkreślił, że studia podyplomowe z piwowarstwa narodziły się na najlepszym w Polsce Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności. O tych studiach, świetnej współpracy z praktykami i piwnej rewolucji mówiła też prof. Joanna Kawa-Rygielska, kierownik studiów podyplomowych z technologii piwowarstwa na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

akademia_dobrefo_piwa_2018_galeria_(24)
Prof. Joanna Kawa-Rygielska z rektorem Tadeuszem Trziszką
fot. Tomasz Lewandowski

Gości gali w „piwny” temat wprowadził prof. Jan Miodek, który podszedł do niego oczywiście od strony językoznawczej i przybliżył etymologię słowa „piwo”, słowotwórcze bogactwo, ale też i wykorzystanie w związkach frazeologicznych.

Pierwsze w Polsce studia podyplomowe kształcące piwowarów utworzone na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, jak i konkurs Akademia Dobrego Piwa to efekt tzw. rewolucji piwnej w Polsce i zmian, jakie ta rewolucja ze sobą niesie. Jej początek wyznacza rok 2011, a ostatnie siedem lat to czas ekspansji browarów rzemieślniczych i restauracyjnych, które tworzą swoje piwa. Szacuje się, że w 2016 roku było w Polsce 800 premier piwnych. Rok później już blisko 1500. Liczba stylów i ilość piw, jakie proponuje się konsumentom, jest oszałamiająca, zwłaszcza, jeśli pamięta się sytuację na tym rynku sprzed 10 czy 20 lat. Nic więc dziwnego, że na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu zrodził się pomysł utworzenia studiów podyplomowych z technologii piwowarstwa, a kluczem do sukcesu okazała się ścisła współpraca z najlepszymi praktykami tej branży. – Przekazujemy naszym studentom wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną z zakresu technologii słodowniczej i piwowarskiej, uczymy przede wszystkim tego co naszym zdaniem jest w tej dziedzinie najważniejsze. Nasz program obejmuje ponadto takie zajęcia jak: Warsztaty piwowarskie, Analiza instrumentalna i sensoryczna, Prawo i ekonomia w piwowarstwie, Organizacja i funkcjonowanie mini browaru, Systemy zarządzania jakością w browarze, Marketing piwa, Aparatura i projektowanie mini browaru.

akademia_dobrefo_piwa_2018_galeria_(009)
Profesor Jan Miodek „wciągnął” gości gali w językowe opowieści o piwie 
fot. Tomasz Lewandowski

Zależy nam na tym, by student kończący te studia nie tylko potrafił zrobić piwo, znał technologię, ale również niezbędne kwestie związane z całym procesem – trzeba np. znać przepisy, regulacje i wymogi prawne. Dlatego też zajęcia realizowane są przez pracowników naukowo-dydaktycznych oraz praktyków – specjalistów w zakresie technologii produkcji piwa, analizy instrumentalnej i sensorycznej, projektowania, ekonomii, prawa – tłumaczyła nam przed pierwszym konkursem Akademii Dobrego Piwa prof. Kawa-Rygielska, podkreślając, że naturalną decyzją po uruchomieniu studiów było zbudowanie platformy pozwalającej na sprawdzenie swoich umiejętności, porównanie się z innymi piwowarami i browarami.

W tegorocznej edycji konkursu zgłoszono ponad 80 piw, które oceniało jury pod przewodnictwem Rafała Kowalczyka, eksperta sensorycznej oceny piwa, od ponad dekady jurora międzynarodowych konkursów, m.in. World Beer Cup w USA, Great American Beer Festival w USA, International Beer Cup w Japonii czy Brussels Beer Challange w Belgii. Rafał Kowalczyk jest też współorganizatorem i szefem jury ogólnopolskiego konkursu Golden Beer Poland (obecnie GoodBeer). Razem z Mają Drab, Krzysztofem Lechowskim z Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, Sebastianem Baranowskim, Mateuszem Gulejem i Rajmundem Komosińskim, prezesem PSPD, wybrali najlepsze piwa w czterech kategoriach wrocławskiego konkursu.

W kategorii piwa uwarzone na warsztatach przez studentów II edycji studiów podyplomowych „Technologia Piwowarstwa” pierwsze miejsce zdobył Imperial Ale z Brettanomyces i jałowcem uwarzone przez Michała Janiaka, Piotra Jaskulskiego i Pawła Kaczmara. – Chcieliśmy zrobić ciekawe piwo, ktoś rzucił, że może ciemne, mocne, ktoś inny, żeby wykorzystać dzikie drożdże, a potem pojawił się pomysł z jałowcem. To piwo było trudne, przede wszystkim z uwagi na filtrację, ale udało się. A teraz każdy z nas oczywiście ma plany zawodowe związane z browarnictwem – powiedział Piotr Jaskulski.

akademia_dobrefo_piwa_2018_galeria_(12)
Rodzinne zdjęcie wszystkich laureatów konkursu Akademia Dobrego Piwa
fot. Tomasz Lewandowski

W drugiej kategorii – piw warzonych przez studentów/absolwentów/pracowników UPWr po raz drugi wygrał Tomasz Podeszwa, absolwent I edycji studiów podyplomowych „technologia Piwowarstwa” – jury nagrodziło jego Speciality Smoked Beer „Smoked baltic Porter”. – Porter bałtycki to polskie tradycyjne piwo z dodatkiem słodów wędzonych – tłumaczy Podeszwa, który piwo uwarzył w domu, a zawodowo związany jest z Browarem Wielka Wyspa we Wrocławiu.

W kategorii piw klasycznych uwarzonych przez browary jury pierwsze miejsce przyznało pszenicznemu Weissbier warzonemu przez browar Inbarnd z Opola Lubelskiego, dla którego to pierwsza w jego krótkiej historii nagroda. Odebrał ją Michał Bukowski, product menager, który od 2009 roku tworzy browary restauracyjne i Inbard jest jego najmłodszym dzieckiem. – Ja nie wahałbym się powiedzieć, że piwna rewolucja w Polsce już się dokonała. Polski rynek zmienił się i dzisiaj dorównuje tym zagranicznym, do których niegdyś się porównywał – powiedział Michał Bukowski.

W ostatniej kategorii – piwa w stylach nowofalowych uwarzonych przez browary najlepsze okazało się Double Ipa „Salamander Grapefruit and Mandarina DIPA” Browaru Stu Mostów z Wrocławia, podwójnie chmielonego, uwarzonego z dodatkiem skórki z gejpfrutów i mandarynek oraz soku – wyciskanych ze świeżych owoców przez piwowarów w browarze. Nagrodę odebrał Filip Dąbrowski, absolwent UPWr, który w czasie studiów w Browarze Stu Mostów odbywał praktyki, a później rozpoczął pracę, początkowo jako asystent piwowara. Obecnie, już z dyplomem w kieszeni, jest piwowarem. – Ten zawód wymaga pasji, kreatywności, ale też i odpowiedzialności. To nie jest praca na osiem godzin, piwo fermentuje całą dobę – tłumaczył Filip Dąbrowski, podkreślając, że równie ważne w piwowarstwie jest zarządzanie zespołem.

akademia_dobrefo_piwa_2018_galeria_(27)
Galę uświetnił koncert Tomasz Wendt Trio
fot. Tomasz Lewandowski

– Poziom konkursu był bardzo wysoki – chwalił Rafał Kowalczyk, podkreślając, że Akademia Dobrego Piwa nie tylko premiuje standardy, ale też pokazuje trendy kształtujące rynek piwny w Polsce.

Podczas gali wystąpił zespół zdobywcy Fryderyka i laureat konkursu jednego z najstarszych polskich festiwali jazzowych Jazz nad Odrą – Tomasz Wendt Trio.


Laureaci II edycji konkursu Akademia Dobrego Piwakbk