Dzień Odry – zapraszamy do wodnych doświadczeń

Będą koncerty, rodzinne regaty kajakarskie, akademickiego wyścigi na ergometrach wioślarskich o puchar Viadrusa, czyli boga Odry. Na tegorocznym Dniu Odry będziemy też i my.
9 maja 2018 roku

Dzień Odry odbędzie się 12 maja 2018 r. na bulwarze Xawerego Dunikowskiego – zacznie się o godzinie 11, a zakończy o 19. Wstęp oczywiście wolny, a wszyscy, którzy wybiorą się tego dnia nad rzekę mogą liczyć na mnóstwo atrakcji i dobrą zabawę. 

W tej zabawie udział weźmie też Studenckie Koło Naukowe Hydrologów i Hydrotechników, które zaprasza na wspólne doświadczenia. Pierwsze dotyczy cieczy nienewtonowskiej – czyli pokazuje, jak pozornie zaprzeczyć prawom fizyki. Zainteresowani będą mogli samodzielnie wykonać ową ciecz. Drugie pokaże uczestnikom działanie ramion hydraulicznych – poprzez przenoszenie przedmiotu na czas przy użyciu wykonanego przez członków koła ramienia hydraulicznego. Kolejne doświadczenie wykonywane przy pomocy wody i pieprzu zobrazuje napięcie powierzchniowe. Nurkujące rodzynki pokażą zdolności absorpcyjne wody, a lampa lawa sprawdzi gęstości różnych cieczy i to, jak zachowują się względem siebie. – Przeprowadzimy też doświadczenie dotyczące wzrostu ciśnienia pod nakrytą świecą – mówi Ewa Knap z koła ze śmiechem dodając, że na obradach, podczas których wybierali doświadczenia, które zostaną zaprezentowane w sobotę na Bulwarze Dunikowskiego, nie udało się wymyślić nazwy dla tego ostatniego, ale może ktoś z obserwatorów będzie miał propozycję? – Na naszym stanowisku będzie można zdobyć przygotowane przez nas souveniry – zachęca Ewa Knap.

odra-1
fot. Grzegorz Kilian

Dzień zakończy koncert ERITH – tajemnicza wokalistka ze Śląska, która zabierze słuchaczy w muzyczną podróż do świata muzyki electropop, psychodelic hippie, electronic, dream pop, folk, experimental.

Dzień Odry przygotowywany jest przez Biuro Promocji Miasta i Turystyki we współpracy m.in. z wrocławskimi uczelniami, szkołami  instytucjami pożytku publicznego.

Więcej informacji i program


kbk
Fot. Natalia Sieczka, Aleksander Woźnicki