Lekarze weterynarii z UPWr z nagrodą EuroSymbol 2017

Wydział Medycyny Weterynaryjnej UPWr – z kategorią A w ocenie parametrycznej – oraz Centrum Diagnostyki Eksperymentalnej i Innowacyjnych Technologii Biomedycznych z nagrodą EuroSymbol 2017.
5 stycznia 2018 roku

Nagrody „Monitora Biznesu” przyznano już po raz siódmy. Podczas jubileuszowej, piątej edycji, która miała miejsce w 2015 roku, Jakub Lisiecki, redaktor naczelny „Monitora Rynkowego” i „Monitora Biznesu” tak tłumaczył ideę przyświecającą powołaniu kapituły nagród: – Rozpoczynając program Symbol, byliśmy przekonani o konieczności mądrego nagłaśniania sprawdzających się rozwiązań i strategii. Dziś, świętując jubileusz programu, gościmy elitarne grono ekspertów rozpoznających trendy i wyznaczających nowe standardy w wielu dziedzinach gospodarki, nauki, medycyny czy administracji. To właśnie oni są symbolami polskiego rozwoju.

prof_nicpon-1
Prof. Józef Nicpoń i dziekan Krzysztof Kubiak – z wyróżnieniami EuroSymbol 2017
fot. Tomasz Lewandowski

W ciągu pierwszych pięciu lat przyznano około 250 tytułów w skali całego kraju. Trafiły one do przedstawicieli rozmaitych branż, zarówno potentatów w swoich dziedzinach, jak i firm o niedługim stażu, ale za to spektakularnych efektach działań. Kolejnym krokiem „Monitora Biznesu” była decyzja o wyróżnianiu tych, którzy skutecznie pozyskują dotacje unijne. Droga do ich zdobycia nie jest łatwa – wymaga głębokiej wiedzy i merytorycznego przygotowania, a beneficjenci funduszy unijnych powinni możliwie szeroko, a zarazem profesjonalnie promować korzyści wynikające z ich wykorzystania. Taką właśnie zaawansowaną formułę przekazywania informacji i budowy dobrego wizerunku umożliwia udział w programie EuroSymbolu.

Wśród wyróżnionych tytułem EuroSymbol 2017 znalazły się Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Centrum Diagnostyki Eksperymentalnej i Innowacyjnych Technologii Biomedycznych działające przy UPWr. Ośrodek został utworzony w lutym 2013 roku, a od 6 października 2014 funkcjonuje jako samodzielna jednostka na wydziale, której celem jest integracja środowiska naukowego dolnośląskich uczelni poprzez realizację innowacyjnych projektów naukowych. – A wrocławska weterynaria podczas ostatniej oceny parametrycznej uzyskała kategorię A – podkreśla dziekan wydziału prof. Krzysztof Kubiak.

– W Centrum prowadzimy badania naukowe w zakresie eksperymentalnego testowania innowacyjnych technologii biologicznych i medycznych – mówi prof. Józef Nicpoń, pomysłodawca powołania ośrodka i wylicza: – Bazę stanowi zwierzętarnia dla dużych zwierząt, a także pomieszczenia laboratoryjno-badawcze: nowoczesna sala operacyjna o profilu neurochirurgicznym, pracownia angiograficzna i elektrofizjologiczna, pracownia ultrasonograficzna i elektrokardiograficzna, laboratorium diagnostyki obrazowej oraz pomieszczenia higieniczno-sanitarne dla ludzi i zwierząt.

prof_nicpon-1-2
Dwuletni lew Leo podczas badania rezonansem magnetycznym
fot. Tomasz Lewandowski

Centrum dysponuje pracownią wysokopolowego rezonansu magnetycznego, której wyposażenie warte 5 milionów złotych, dało mu wiodącą pozycję w kraju. Na tych urządzeniach wykonywano między innymi badania nad procesami regeneracji rdzenia kręgowego. Ale o sukcesie ośrodka zdecydowała nie tylko aparatura światowej klasy, lecz przede wszystkim umiejętności specjalistów w nim pracujących.  To właśnie dlatego do wrocławskiego Centrum trafił biały lew z ZOO Safari w Borysewie. – Leo miał dwa lata, ważył 160 kg. Biegając po swoim terytorium, uderzył głową w konar. Jego opiekunowie, którzy na co dzień zajmują się tym ginącym gatunkiem, obawiali się, że lew może przypłacić to życiem – opowiadał dziennikarzowi „Monitora Biznesu” prof. Nicpoń, podkreślając, że zwierzę trafiło pod opiekę dr. Marcina Wrzoska, który jako pierwszy w kraju uzyskał europejską specjalizację z neurologii weterynaryjnej. – Po wykonaniu rezonansu u lwa, okazało się, że nasz pacjent nie doznał poważnych obrażeń głowy i dziś czuje się bardzo dobrze – dodał prof. Józef Nicpoń, którego zespół wyspecjalizował się w diagnostyce układu nerwowego zwierząt.

Najczęściej badanymi gatunkami zwierząt w Centrum Diagnostyki Eksperymentalnej i Innowacyjnych Technologii Biomedycznych są psy, koty i świnie, ale specjaliści badają tutaj też różne gatunki drobiu czy ryb, a także zwierzęta egzotyczne (lwy, lemury, skunksy, jeże). Tylko w 2016 roku w ramach badań nad zdolnościami regeneracyjnymi układu nerwowego oraz oceny nerwów obwodowych, rdzenia kręgowego i mózgowia wykonano rezonansowe badania 235 głów psów, 27 głów kotów, 152 psich kręgosłupów i 26 kręgosłupów kotów.

kbk