Nowe polsko-chińskie studia na UPWr – rekrutacja

Do architektury krajobrazu dołączyły ogrodnictwo i zootechnika. Teraz również na tych studiach będzie można wybrać polsko-chińską specjalność i spędzić rok w Chinach.
20 listopada 2017 roku

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu już od kilku lat prowadzi podwójnie dyplomowane studia we współpracy z Hunan Agricultural University w Changshy w Chinach. Do tej pory była to specjalność Chinese and Polish traditions in shaping of the landscape na architekturze krajobrazu. Teraz ruszają kolejne dwa kierunki.

Polsko-chińskie studia II stopnia z ogrodnictwa (Advanced Technologies in Chinese and Polish Horticulture) i zootechniki (Animal Production Managment – Chinese and European Circumstances) rozpoczną się w połowie lutego 2018 roku i potrwają 4 semestry – przynajmniej dwa z nich studenci spędzą w Chinach. Studia prowadzone są w całości w języku angielskim, a każdy ma dwóch promotorów – z uczelni polskiej i chińskiej.

chiny1
Umowy o rozpoczęciu kolejnych podwójnie dyplomowanych studiów podpisali: prof. Fu Shaohui, prezydenth Hunan
Agricultural University w Changshy i prof. Jarosław Bosy, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą UPWr
fot. archiwum

Ogrodnictwo


W programie studiów znalazły się m.in. takie zajęcia jak: Marketing of horticultural products, New developments in horticultural plant genetics and breeding, Popularization and application of agricultural technology, Comprehensive practice of horticultural modernization production, Horticultural plant ecology and stress physiology, Advanced molecular biology of horticulture, Advanced technologies in greenhouse production.

Absolwent specjalności Advanced Technologies in Chinese and Polish Horticulture będzie miał wiedzę i umiejętności z zakresu zrównoważonego ogrodnictwa, kształtowania krajobrazu i ochrony przyrody. Może podjąć pracę w firmach europejskich, chińskich lub współpracujących z Chinami. Takie studia to również poszerzona wiedza z nauk biologicznych i chemicznych, w tym genetyki, hodowli, biologii molekularnej, ochrony roślin, znajomość metod analizy ekonomicznej oraz organizacji i zarządzania.

ogrodnictwo1
fot. Shutterstock

Zootechnika


Do obowiązkowych zajęć na specjalności Animal Production Managment – Chinese and European Circumstances będą należały m.in.: Animal reseach method, Advanced animal nutrition, Molecular biology, Nutrition and immunity, Case study of animal husbandry, Animal husbandry law, Modern livestock production system.

Absolwent tej specjalności będzie posiadał rozszerzoną wiedzę w zakresie planowania i organizacji hodowli zwierząt oraz stosowania programów hodowlanych, żywieniowych i profilaktycznych w populacjach różnych gatunków zwierząt. Będzie przygotowany do pracy na kierowniczych stanowiskach w administracji państwowej i samorządowej, w gospodarstwach rolnych i hodowlanych, w nadzorze hodowlanym i służbach inseminacyjnych, w doradztwie rolniczym, w przedsiębiorstwach zajmujących się obrotem zwierząt i produktami pochodzenia zwierzęcego.

zootechnika1
fot. Shutterstock

Umowy w sprawie rozpoczęcia kolejnych wspólnych studiów podpisano w czasie wizyty przedstawicieli UPWr w Chinach. Wzięli w niej udział prorektor Jarosław Bosy, dziekani Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego, prof. Bogdan Stępień i Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt, prof. Adam Roman oraz prodziekani – prof. Anita Biesiada i dr Barbara Król. Podjęto także rozmowy o możliwości rozszerzenia współpracy o kolejne kierunki, interdyscyplinarne studia doktoranckie, programy stażowe dla pracowników i wspólne projekty badawcze.

chiny2
Przedstawiciele UPWr z wizytą finalizującą rozmowy o nowych polsko-chińskich studiach
fot. archiwum

Studenci, którzy zdecydowali się na podjęcie polsko-chińskich studiów na architekturze krajobrazu, zgodnie twierdzą, że to był najlepszy wybór, jakiego mogli dokonać. Jak pisała na łamach „Głosu Uczelni” Katarzyna Kadulska z pierwszego rocznika, który wyjechał do Chin:  – Kiedy ma się możliwość wyruszenia w nieznane – tak daleko od rodzinnego od domu, na drugi koniec świata, a do tego studiowania ukochanego kierunku – to trzeba z niej skorzystać. Dla mnie zachętą była świadomość przeżycia czegoś niezwykłego i doświadczenia tego, co zazwyczaj oglądamy w Internecie, telewizji albo o czym tylko czytamy w książkach. To mnie skusiło i przeżyłam największą, jak do tej pory, przygodę mojego życia!

Rekrutacja


Polscy studenci, którzy chcieliby podjąć studia magisterskie w ramach polsko-chińskich specjalności muszą zarejestrować się w systemie rekrutacyjnym. Rekrutacja trwa od 20 listopada 2017 roku do 7 stycznia 2018 roku. 8 stycznia ogłoszona zostanie lista przyjętych, a w ciągu kolejnych dwóch dni trzeba będzie złożyć dokumenty.

Więcej informacji o rekrutacji

Więcej artykułów o studiach polsko-chińskich


mj