Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

Lepienie pierogów, ocena jakości mleka oraz przygotowanie ciągnika – te umiejętności przybliżyły uczniów szkół ponadgimnazjalnych w regionie do zdobycia indeksu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
21 kwietnia 2015 roku

II etap 39. Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych po raz kolejny zorganizowany został na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Eliminacje teoretyczne nie przysporzyły zbyt wielu trudności: – Startuję w olimpiadzie, bo po prostu przeszedłem etap szkolny. Ten test też był dosyć łatwy – mówił po pierwszej części konkursu Maciek z Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie. Natomiast uczennice ZSR w Głubczycach, Paulina i Kasia, przyznały: – Wybieramy się na żywienie człowieka. Test był średni, raczej łatwy, nie wiemy natomiast, co nas czeka na zadaniach praktycznych.

owiur_2015-2
fot. Tomasz Lewandowski

Sześć sekcji (produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, agrobiznes, żywienie człowieka i gospodarstwo domowe oraz architektura krajobrazu) rozłożonych na problemy wymagające umiejętności praktycznych – wywołało więcej trudności.

owiur_2015-6
fot. Tomasz Lewandowski

Uczniowie rolniczych szkół ponadgimnazjalnych musieli wykazać się m. in. umiejętnością składania serwetek w wachlarz stojący i kieszonkę na sztućce, sklejaniem pierogów na dwa sposoby, mierzenia stopnia zużycia wałka rozrządu silnika czterocylindrowego, a nawet oceny jakości mleka.

owiur_2015-5
fot. Tomasz Lewandowski

18 osób, które w obu etapach poradziły sobie najlepiej i zebrały największą liczbę punktów, zostało zakwalifikowanych do etapu centralnego. Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych jest wpisana do ministerialnego rejestru olimpiad tematycznych, które co prawda nie zwalniają laureatów stopnia centralnego z egzaminu maturalnego, ale mogą zapewnić im indeks wybranej uczelni rolniczej.

WYNIKI

Produkcja roślinna:
1.    Dawid Czyżowicz – ZSR Namysłów
2.    Mateusz Sarnicki – ZSR Namysłów
3.    Dawid Sobas – ZSR Namysłów

Produkcja zwierzęca:
1.    Monika Ziemba – ZSiPO Nysa
2.    Filip Pławiak – ZSR Legnica
3.    Marcin Pierzyna – ZSR Namysłów

Mechanizacja rolnictwa:

1.    Martin Cygan – ZS Komorno
2.    Michał Chromik – ZS Komorno